AKP-Cemaat savaşında seçim hesapları!

AKP-Cemaat savaşında seçim hesapları!
Erdoğan yaptırdığı bir anketle Cematin oy oranını hesaplattı!
AKP ile Cemaat arasındaki çatışma şiddetlenerek devam ediyor. Bir süredir gazetelerin köşe yazarları üzerinden devam eden çatışmada şok idddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Cemaate yakınlığıyla tanınan, Ergenekon Davası'nda elinde valizle hatırlanan Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu bugünkü köşe yazısında şok iddialar ortaya attı.
 
Baransu yazısında "Ankara ’da görüştüğüm isimlerin en çarpıcı değerlendirmeleri Gezi olaylarına ilişkindi. Pimi çekilmiş bomba gibi bir anda Gezi protestolarıyla karşılaşan hükümet, kamuoyu önünde dile getirmese de parti yönetiminde ve AK Plaza’da eylemlerin arkasında Köşk’ün yani Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve cemaatin olduğunu düşünüyormuş." şeklinde başladığı yazısında Gezi olaylarında AKP'nin politika değişikliğine gittini belirterek "Gezi olaylarının da üç ismin önünü açtığı görüşündeler. Bu isimler ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Melih Gökçek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.Çiçek’in tekrar Meclis Başkanlığı’na seçilmesi gündemde değilken Gezi olaylarıyla birlikte ismi tekrar gündeme “gelmek zorunda kalmış.” Çiçek, olayların rüzgârıyla Meclis Başkanlığı’na tekrar seçilmiş. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de partililere göre önü açılan diğer isimlerden. Krizden güçlenerek çıkmış. Tekrar aday olmasının önündeki tüm engellerin aşıldığı görüşü partide hâkim.En büyük gücü ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sağladığını düşünüyor AK Partililer. Köşk’ün tavrı, olayların seyri krizin en kârlı çıkanlarından birinin de Gül olduğu sonucunu ortaya koymuş. Bu değerlendirmelerin ardından farklı zaman ve mekânlarda görüştüğüm isimler ağız birliği etmişçesine Başbakan Erdoğan’ın Başkanlık hayalinin Gezi olaylarıyla bittiğini söylediler." ifadelerine yer verdi.
 
Baransu yazının yukari bölümünde açıkça olmasa da Cemaatin desteklediği Gül'ü ön plana çıkartıyor. Baransu Cemaatin Erdoğan'ın alternatifi olarak Gül'ü hazırladığını gözler önüne seriyor. Gezi Olaylarından öncede Cumhurbaşkanı Gül'ün Cemaat destekli parti kurma çalışması içerisinde olduğu bilgileri medyaya sızmıştı.
 
AKP'de Cemaat çatlağı!
 
Baransu yazısının son bölümünde Erdoğan'ın Cemaatin oy gücünü ölçmek için anket yaptırdığına değinerek şu bilgileri veriyor: "AK Parti, cemaatin oy oranıyla ilgili bazı anketler yaptırmış. Anket sonuçları hakkında ser verip sır verilmese de Numan Kurtulmuş’un bir anket firmasıyla yaptığı görüşmeden bazı ayrıntılar öğrendim. Kurtulmuş, partiye anket yapan bir isimle görüşüp, cemaatin oylarının ne kadar olduğunu öğrenmek istemiş. Muhatabına parti olarak cemaatin oy oranının yüzde üç civarında olduğu bilgisini de aktarmış. Anket firması yetkilisi Kurtulmuş’un öngörüsüne karşı çıkıp, cemaatin oy oranının yüzde sekize, çarpanlarıyla birlikte yüzde 16’ya varabileceğini iddia etmiş. Çarpandan kasıt, cemaatin etki gücünün sonuçlara yansıması. 
 
Kurtulmuş kendisiyle aynı görüşte olmadığını yineleyerek, partinin yüzde üç civarında oy tahmini yaptığı görüşünü aktarmış. Başka bir muhatabım da Kurtulmuş’la ilgili benzer bilgiler verip, yapılan başka bir ankette cemaatin oyunun yüzde üç ila dört civarında olduğu bilgisini aktardı."  (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com