AKP, CHP Milletvekillerini Meğer Takibe Almış!

AKP, CHP Milletvekillerini Meğer Takibe Almış!
AKP'den Fezlekeler İçin Son Dakika Hamlesi Geldi.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

4 eski bakan hakkında fezlekelerin Meclis'te görüşülmesine dakikalar kala iktidar partisinden muhalefete karşı atak geldi. Eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında Soruşturma Komisyonu açılmasını, AKP'nin kendisinin isteyeceği öğrenildi.

AKP'NİN "KOMİSYON ATAĞI"  NE ANLAMA GELİYOR?

Soruşturma önergesi verildikten sonra önergeninin bir ay içinde görüşülüp karara bağlanması gerekiyor. Komisyon kurulursa da 4 aylık çalışma süresi veriliyor. Yani önergeyi veren AKP 4+1 olmak üzere 5 ay zaman kazanarak, hem seçimi atlatmak hem de iddiaların üzerine gidiyor görüntüsü yaratarak, toplumsal tansiyonu düşürmek peşinde.

BAKANLARI AKLAMA HAMLESİ

Soruşturma Komisyonu, kurayla seçilecek 15 üyeden oluşacak. Üyeler de partilerin Meclis'teki çoğunluğu oranında dağıtılacak. Yani iddialar incelendikten sonra komisyon, iktidar üyelerinin çoğunluğuyla suçlamaları reddederse, bakanlar da tüm iddialar ve suçlamalar karşısında aklanmış olacak. Çünkü aynı suçlamalarla ikinci kez Meclis Soruşturması açılması mümkün değil. 

AKP'LİLER, CHP MİLLETVEKİLLERİNİ TAKİBE ALMIŞ!

AKP'lilerin yaklaşık on gündür CHP milletvekillerinin tamamı hakkında araştırma yaptığı, fezleke düzenlenen Bakanlar ve Başbakan hakkında görüş bildirmiş, tarafinı belli etmiş isimleri yakın takibe aldığı öğrenildi. Bu isimlerin, kurulacak soruşturma komisyonuna üye olarak giremeyeceği, aksi halde  yargılamanın tarafsızlığı ilkesine aykırı bir durum oluşacağı önü sürülecek ve CHP'nin komisyona üye vermesi konusunda zorluk çıkarılacak. 

CHP ŞİMDİ NE YAPACAK?

CHP milletvekilleri de kendi soruşturma önergelerini her ihtimale karşı hazırlıyor. CHP , 4 eski bakan hakkındaki ayrı suçlamaları içeren  soruşturma önergelerini de farklı günlerde Meclis Başkanlığına sunabilir. 

BAŞBAKAN İÇİN DE SORUŞTURMA ÖNERGESİ VAR 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında da  soruşturma komisyonu kurulması için iki ayrı önerge hazırlanıyor. Önergeler  “ihaleye fesat karıştırma” ve " yargıyı etkileme"  iddialarını içerecek.  

Burcu ORAL Evren | SANSURSUZHABER.COM 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com