AKP dershane sayısını artırdı

AKP dershane sayısını artırdı
AKP’nin verdiği desteklerle 2002’de 2 bin olan dershanelerin sayısı 2012’de 4 bine dayandı.
Eğitimciler, Erdoğan’ın söylemini ‘popülist’ olarak niteledi.
 
Türkiye genelinde faaliyet gösteren özel dershanelerin sayısı AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 2 bin 212 olarak belirlenirken, 2012 yılına gelindiğinde bu sayı 4 bine dayandı. Ortaöğretime geçiş ve yükseköğretime geçiş sistemlerinde art arda yapılan değişiklikler ve memur alımlarında aranan KPSS şartıyla birlikte “sınav odaklı sistemler” öğrencileri ve memur adaylarını özel dershanelere mahkûm ederken, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleminin inandırıcı olmadığını belirterek “Seçimler öncesi popülist bir yaklaşım” dedi.
 
Erdoğan, özel dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürüleceğini açıklarken, özel dershane sektörü AKP döneminde rekor oranda büyüdü. Erdoğan 2009 yerel seçimleri öncesinde dershaneleri “garabet” olarak nitelendirerek, “Bundan ülkemin kurtulması lazım” diye açıklama yaparken, AKP iktidarında dershane sayısı neredeyse iki kat arttı. Aynı artış dershanelere giden öğrenci sayısında da yaşandı. 2002 yılında 606 bin öğrenci dershanelere giderken, 2012 yılında bu sayı 1 milyon 220 bin olarak hesaplandı. AKP’nin özel dershanelere 2005 yılında verdiği destek de dershane sayısının daha da artmasına neden oldu. Özel dershanelerden alınan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesinin ardından sayı, 2006 yılında 2 bin 900’den 3 bin 570’e fırladı.
 
2009 yılında yükseköğretime geçiş sisteminde yapılan değişiklik, bir yıl içinde 231 yeni dershanenin açılmasını sağladı. 2010 yılından bu yana uygulanan yüksek öğretime geçiş sisteminin iki basamak olmak üzere toplam 6 sınavdan oluşması, öğrencileri dershanelere bağımlı kıldı. Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) 2006 yılından itibaren 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini kapsayacak bir şekilde yeniden yapılandırılmasının sonucunda, daha önce 7 ve 8. sınıfta dershaneye giden öğrencilerin, henüz 4 ve 5. sınıfa giderken dershanelerle tanışmasına sebep oldu.

Harç ücretlerinde de aynı popülist söylem
 
Üniversite harçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmasıyla sevinç yaşayan Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğrencileri, kayıt için gittikleri ÖSYM merkezlerinde “öğretim gideri” talep edilince şok yaşadı.
 
Harçların kaldırılmasına sevinen AÖF öğrencileri, kayıt için gittikleri ÖSYM merkezinde, önceki yıllarda kayıt için ödedikleri 250 liranın sadece 45 lirasını ödeyemeyeceklerini öğrendi. 205 liranın kitap ve diğer giderler için “öğretim gideri ödemesi” adı altında alındığını kaydeden öğrencilerden Tarih Bölümü öğrencisi İbrahim E., harçların kaldırılmasına rağmen alınan 205 liraya tepki gösterdi.
 
‘İstenen para çok yüksek’
 
Kitap ya da sınav ücreti olarak alınan bu paranın çok yüksek olduğunu belirten İbrahim E., AÖF’de okuyan çok az öğrencinin verilen kitaplardan yararlandığını belirterek, bunun da kaldırılmasıgerektiğini ifade etti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com