AKP, Dershaneler İçin Harekete Geçti

AKP, Dershaneler İçin Harekete Geçti
AKP resmi olarak Cemaate karşı ilk büyük adımını atıyor. AKP, Cematin en önemli gelir ve insan kaynağı olan dershanelerin kapatılması için harekete geçti.Dershane tasarısı Meclis Komisyonu'nuda konuşulmaya başlandı.

Dershanelerin 1 Eylül 2015'ten sonra okula dönüştürülmesini ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yapısında bazı değişiklikler yapılmasını öngören Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşmeleri başladı.

Dershanelerin kapatılması, hükümet ile Gülen Cemaati arasındaki en önemli tartışma konularından biri olarak kabul ediliyor.

Düzenlemeye göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte faal olan dershaneler ile bu kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetleri 1 Eylül 2015'e kadar devam edebilecek.

Bunlardan 1 Eylül 2015'e kadar başvuranlar ise belirlenecek esaslara göre uygun görülmeleri halinde Milli Eğitim Bakanlığınca öğretim kurumlarına dönüşüm programına alınacak. Öğrenci etüt eğitim merkezleri ise 12 yaş ve altındakilere yönelik olacak. Dershanelerde çalışan öğretmenler bakanlıkta istihdam edilebilecek.(mce)

(Reuters)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com