AKP Devrim Kanunları'nı kaldırıyor!

AKP Devrim Kanunları'nı kaldırıyor!
AKP yeni anayasada Türkiye'nin kazanımlarını yok etmeye çalışıyor.
AKP yeni anayasadan “Devrim Kanunları”nı kaldırmayı amaçlıyor. Bu kanunların kaldırılmasıyla, tekke ve zaviyeler açılabilir, medreseler geri gelebilir, imam nikâhı suç olmaktan çıkabilir, eğitimin birliği ortadan kalkabilir.
 
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AKP’nin, “yeni anayasa çalışmaları mart ayı sonuna kadar bitmezse kendi teklifimizi sunarız” dayatmasıyla çalışmayı sürdürüyor.
 
Önümüzdeki haftalarda partiler komisyona yeni anayasaya ilişkin ‘başlangıç’ ve ‘çeşitli hükümlere’ ilişkin önerilerini sunacak. Başlangıç bölümünde anayasanın ‘temel felsefesi’ ele alınırken, aralarında ‘değiştirilemez’ maddelerin de olduğu ilk maddelerde ise Cumhuriyet’in nitelikleri ve kuvvetler ayrılığı hükümleri yer alıyor. Mevcut Anayasa’nın ‘çeşitli hükümler’ başlığı altında ise ‘İnkılap kanunlarının korunması’ maddesi yer alıyor.
 
TEKKELERE ÖZGÜRLÜK
 
Zaman Gazetesi’nin haberine göre, AKP’nin ve BDP’nin bu maddeye önerileri arasında yer vermeyeceği belirtiliyor. CHP ve MHP’nin tavrının ise önerilerin somutlaşması aşamasında ortaya çıkacağı kaydediliyor. Söz konusu kanunlar arasında Tevhid-i Tedrisat Kanunu, Tekke ve zaviyelerle türbelerin kapatılmasına ilişkin kanun ile evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medenî nikâh esaslarını düzenleyen kanun bulunuyor. Bu maddelerin kaldırılmasıyla, tekke ve zaviyelerin açılması, medreseleri geri gelmesi, imam nikâhının suç olmaktan çıkması, eğitimin birliği ortadan kalkması gündeme gelebilir.
 
KORUMA ALTINDAKİ 8 DEVRİM KANUNU
 
“İnkılap kanunlarının korunması” başlıklı madde, devrim kanunlarını anayasal koruma altına alıyor. 1924 ila 1934 yılları arasında çıkarılan Devrim Kanunları hakkında anayasaya aykırılık iddia edilemiyor.
 
İşte o kanunlar:
 
*Tevhid-i Tedrisat Kanunu (1924)
*Şapka İktisasi Kanunu (1925)
*Tekke ve zaviyelerle türbelerin seddine ve türbedarlıklar ile bir takim unvanların men ve ilgasına dair kanun (1925)
*Türk Kanunu Medenisi’yle kabul edilen, evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medenî nikâh esası ile aynı kanunun 110’uncu maddesi hükmü (1926)
*Beynelmilel erkamin kabülü hakkında kanun (1928)
*Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun (1928)
*Efendi, bey, paşa gibi lakap ve unvanların kaldırılması hakkında kanun (1934)
*Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanun (1934)

(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com