AKP “Devrim Yasaları”nı ayıklıyor!

AKP “Devrim Yasaları”nı ayıklıyor!
AKP, Anayasa'dan Devrim Yasaları'nı ve Atatürk'ü kaldırma amacında hızla ilerliyor.

Anayasanın başlangıç ve değiştirilemez maddeleri ile son hükümlere ilişkin önerilerini hazırlayan AKP “devrim yasaları”nı da anayasadan ayıkladı.
 
Cumhuriyet'in haberine göre, Anayasa Yazım Komisyonu dün yaptığı toplantıda “İnkılap Kanunlarının Korunması”na ilişkin madde düzenlenmesine yer vermedi.
 
İnkılap Kanunları arasında, “Tevhidi Tedrisat Kanunu”, “Şapka İktisası Kanunu”, “Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun”, “Efendi, Bey, Paşa gibi Lakap ve Unvanların Kaldırıldığına Dair Kanun”, “Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun” da yer alıyor. AKP’nin önerisinde mevcut anayasadaki “başlangıç” bölümünden, “sadeleştirme” gerekçesiyle, “Cumhuriyetin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkilap ve ilkeleri doğrultusunda” ifadesi ve “Atatürk milliyetçiliği” ifadesi çıkarıldı. AKP önerisinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk milleti egemenliğini, anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle kullanır” ifadesi yerine de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk milleti egemenlik yetkisini seçtiği temsilciler eliyle kullanır” denildi. AKP’nin en radikal önerilerinden birisi de mevcut anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğini güvence altına alan 4. maddenin kaldırılması oldu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com