“AKP döneminde iki kat fazla içtik”

“AKP döneminde iki kat fazla içtik”
MHP’li Akçay: Yasak tersi sonuç doğurur…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen alkol satışına ilişkin yasa önerisine muhalefet şerhi koyan MHP’li Erkan Akçay, yasakların tam tersi sonuçlar getirdiğini belirterek, AKP döneminde alkol kullanma oranının 505 milyon litreden 1.1 milyar litreye çıktığını söyledi.
 
Alkolün tüketimi, sunumu, tanıtımı ve reklamına ilişkin geniş yasaklar getiren alkol yasa önerisi, TBMM’dei tartışmaların ardından önceki gece geç saatlerde kabul edildi.
 
MHP’li Akçay “AKP döneminde 15 yaş ve üzeri kişilerde, kişi başına saf alkol tüketiminin 1.29 litreye ulaştığını” söyledi. Akçay’ın verdiği rakamlara göre “2003 yılında 505 milyon 474 bin 70 litre olan alkol tüketimi, 2010 yılında 1 milyar 60 milyon 77 bin 456 litreye, 2012 yılında ise 1 milyar 127 milyon 283 bin 617 litreye” ulaştı.
 
İlköğretimde en az bir kez alkol kullananların oranının yüzde 15.4 olduğu bilgisini veren Akçay, ortaöğretimde en az bir kez alkol kullananların oranının bu oranın yüzde 50’ye ulaştığını, bu rakamın üniversite öğrencileri için belirlenen rakama yaklaştığını kaydetti. Akçay, “Alkole başlama yaşı 11’e kadar düşmüştür. Bu rakamların ifade ettiği gerçek, AKP yönetiminde Türkiye’de gençlerimizin alkol kullanma oranının yükselmiş olmasıdır” ifadelerini kullandı. (CTK)
 
Cumhuriyet    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com