AKP döneminde yabancılar 102,1 milyar dolar götürdü

AKP döneminde yabancılar 102,1 milyar dolar götürdü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Türkiye’ye hak ettiği not verilseydi 32 milyar dolar ilave yatırım olacaktı” demesine tepki gösterdi.
Ekonomik göstergelerdeki kötüleşme giderek hızlanırken, ilgili bakanlar çeşitli mazeretler üretme, suçu birbirlerine ya da farklı odaklara yükleme telaşına girdiklerine dikkat çeken Oran, “Türkiye ekonomisi, sıcak paraya rehindir, bağımsızlığımız tehlike altındadır.

Yabancılaştırmadan medet uman, kendisi de Türkiye’ye ve reel ekonomiye yabancı olan Sayın Şimşek, her an Türkiye’den kaçma riski bulunan sıcak paranın Türkiye üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandığını görsün artık” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Şimşek’in sözleri ve ekonomiden sorumlu bakanların çelişkili açıklamaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Oran’ın açıklaması ana hatlarıyla şöyle:
 
Birbirlerine suç atıyorlar
 
“Ekonomik göstergelerdeki kötüleşme giderek hızlanırken, ilgili bakanlar çeşitli mazeretler üretme, suçu birbirlerine ya da farklı odaklara yükleme telaşına girdiler. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP olarak ekonomiyi çok başarılı yönetmelerine rağmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının notta “cimri davrandığı”, bu yüzden de Türkiye’nin çekebildiği yabancı yatırım miktarının potansiyelinin altında kaldığı yönünde bir açıklamada bulundu.
 
Ulusal duygularını ameliyatla aldırmış
 
Laiklikle kavgalı, terörle müzakereci, ulusal duygulardan yoksun iktidarın, ulusal duygularını ameliyatla aldırmış Bakanı son on yılda 120 milyar dolarlık yabancı yatırım çekildiğini belirtti, “Türkiye’ye hak ettiği not verilseydi 32 milyar dolar ilave yatırım olacaktı. Bu da daha çok istihdam ve daha çok refah demekti” dedi.
 
Hayali hesap
 
Kimileri de “Türkiye’nin 32 milyar dolarını çaldılar!” diyerek bu açıklamayı alkışladı. Bu hayali ve varsayıma dayalı hesaba göre rating kuruluşları, hak ettiği notu vermeyerek, Türkiye’yi 32 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımından mahrum etmiş.  Bu mantığa göre zaten bize ait olmayan paralar, bizden çalınmış...
 
AKP döneminde yabancılar 102,1 milyar dolar götürdü
 
Oysa, yabancı sermaye, AKP döneminde 54.2 milyar doları kredi faizi, 29.1 milyar doları Borsa ve DİBS’teki sıcak para kazancı, 17.9 milyar doları doğrudan yatırımlardan kâr transferi olmak üzere Türkiye’den toplam 102.1 milyar dolar götürdü.
 
Yani Türkiye, AKP döneminde yılda ortalama 10 milyar doların üzerinde bir kaynağı, havadan yabancılara kâr-rant olarak aktardı.
Yani Mehmet’in parası Hans’ın, Margeret’in cüzdanına gitti. Bu ülkenin çocuklarının 120,1 milyar lirasını John’lar, Joseph’ler yedi.
 
Şimşek komik mazaret peşinde
 
Asıl soygunu göremeyen Maliye Bakanı, hayal âleminde, farazi hesaplar yaparak, ekonomideki başarısızlığına komik mazeretler üretme peşinde…
 
Ekonomiyi başarılı yönettiklerini iddia eden Bakana sormak lazım: “Dünyada cari açığı milli gelirinin yüzde 10’una ulaştığı halde notu yükseltilen bir ülke var mı?”
 
AKP, iktidarı boyunca Türkiye’yi, spekülatif kısa vadeli yabancı sermaye için Türkiye’yi eşi bulunmaz bir rant ve soygun alanı haline getirdi. Yoğun sıcak para girişleri, TL’yi reel olarak değerlendirip, tüketimi patlattı, harcama artışı sayesinde kağıt üzerinde yaşanan ekonomik büyüme, kalkınma, zenginleşme olarak algılandı.
 
Son dönemde ise ekonomide göstergelerin giderek kötüleşmesi, büyüyen açıklar, Türkiye’yi yalnızlaştıran dış politika, Suriye ile örtülü savaş ve dışarıda Türkiye ekonomisi ve siyasetine ilişkin yaygınlaşan olumsuz değerlendirmeler, ülkede dev boyutlardaki sıcak para fonların alacağı pozisyona kritik önem kazandırdı.
 
“Sıcak para” fonların Borsa, DİBS ve mevduat gibi araçlara park etmiş yatırımlarının hacmi, bu yıl hızla büyüyerek 132 milyar dolara ulaştı.
 
Yeni sıcak para girişlerinin azalmasına rağmen yaşanan bu hızlı büyüme, Türkiye’deki mevcut fonların kârlılığı ve getiri artışından kaynaklandı.
 
Borsanın üçte biri Amerikalı ve İngilizlerin
 
Borsa yabancıya çalışıyor, İMKB’de işlem gören hisse senetlerinin ağustos sonu itibariyle yüzde 64 oranındaki 63.9 milyar dolarlık bölümü, sayıları 7 bin 870 olan yabancılara ait bulunuyor
 
“Parayla para kazanmak” için gelen sıcak para, kaçışı ile ani, şiddetli ve hasarları uzun yıllara yayılacak ağır ekonomik krizleri tetiklemesi nedeniyle her zaman bulunduğu ekonomi için bir risk oluşturuyor. Savaş ya da ekonomik istikrarsızlık süreci yaşanması durumunda, sıcak paracıların ülkede çeşitli araçlardaki fonlarını boşaltarak parasını alıp, ülkeyi terk edip gitmesi, ekonomide tüm dengeleri alt üst edecek bir felakete yol açıyor.
 
İşte Türkiye, bu noktaya doğru hızla savruluyor!... Türkiye’yi sıcak paraya rehin veren AKP, yaşanacak felaketin sorumlusudur.
 
Bakanın kendisi de ülkeye yabancı
 
Türkiye ekonomisi, sıcak paraya rehindir, bağımsızlığımız tehlike altındadır. Yabancılaştırmadan medet uman, kendisi de Türkiye’ye ve reel ekonomiye yabancı olan Sayın Şimşek, her an Türkiye’den kaçma riski bulunan sıcak paranın Türkiye üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandığını görsün artık. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com