AKP düzeninde çarpıklıklar bitmiyor!

AKP düzeninde çarpıklıklar bitmiyor!
150 kişilik Restoratör kadrosu için alım yapılacak, ancak MYO mezunu, Mimari Restorasyon bölümü mezunu, Restorasyon Bölümü mezunu Restoratörler başvuru yapamıyor!

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl Başbakan Erdoğan'ın cevaplamasını isteyerek soru önergesi verdi. Akgöl AKP düzeninin çarpık, yanlış işlerini gözler önüne serdi.

"T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bakanlığın web sayfasında “Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan esaslar ile ek ve değişiklikler çerçevesinde istihdam edilmek üzere, Mimar (14), Mühendis (10), Şehir Plancısı (2), Tekniker (70), Diğer Teknik Hizmetler Personeli (30) pozisyonlarında KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak, Restoratör (150 kişi) pozisyonunda mesleki uygulama sınavı başarı puanı esas alınmak, Arşiv Uzmanı (50), Mütercim (3) ve Mütercim-Tercüman (2) pozisyonları için ise KPSS (B) grubu puan sıralamasına konulmak kaydıyla pozisyon sayısının 5 katı aday arasına girenlerin katılacağı sözlü sınav başarı puanı esas alınmak, suretiyle toplam 331 adet sözleşmeli personel alımı yapılacaktır.” Başlığıyla personel alım ilanı yayınladı. Bu ilandan anlaşılacağı üzere 150 kişilik Restoratör kadrosu içinde alım yapılacaktır.

Meslek yüksek okullarının, restorasyon, konservasyon, mimari restorasyon bölümlerinden her yıl 1000’e yakın restoratör mezun olmaktadır.2012 yılında açılan 35 kişilik restoratör kadrosunun tamamı lisans mezunları için açıldığından ön lisans mezunu restoratörler başvuramamış ülkede lisans düzeyinde eğitim veren tek üniversitenin mezunları da bu kontenjanı dolduramadığı için 4 kadro boş kalmıştır. Manzara böyle iken Kültür ve Turizm Bakanlığı son duyurusunda alım yapılacağını belirttiği 150 kişilik Restoratör kadrosu için ön lisans mezunlarının başvuru dahi yapmalarını engelleyen bir duyuru yayınlamıştır."

 CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl bu bilgileri verdikten sonra Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

1. Bakanlık ilanından da anlaşılacağı gibi Kültür ve Turizm Bakanlığının yoğun bir restoratör ihtiyacı bulunmaktadır. Türkiye’de sadece bir üniversitenin lisans düzeyinde eğitim verdiği ve 2012 yılında açılan 35 kişilik kontenjanın bile karşılanamadığı gerçeği göz önünde iken personel alım ilanının ön lisans mezunlarının başvuru yapma hakları dahi olmayacak şekilde hazırlanmasının amacı nedir?

2. Diplomalarında Restoratör unvanı bulunan MYO mezunu, Mimari Restorasyon bölümü mezunu, Restorasyon Bölümü mezunu Restoratörlerin başvuramadığı bu kadrolar, kimya mühendisleri ile mi doldurulmak istenmektedir? Bakanlığın bütün Restoratör kadrolarının bir üniversiteden karşılanmak istenmesi gibi bir yaklaşımı mı bulunmaktadır?

3. Bu kadrolara MYO mezunu restoratörler alınmayacak ise neden ilanda restoratör alımı yapılacağı belirtilmiştir? Türkiye’nin her bölgesindeki müze, ören yeri, arkeolojik alanlarında restoratör ihtiyacı bu kadar fazlayken ve binlerce M.Y.O mezunu işsizken bu kadrolara başvuru haklarının bile olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? İlanın MYO mezunlarının da başvuru yapabilecekleri şekilde düzeltilmesi ve başvuru süresinin uzatılması için bir talimatınız olacak mı? Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuda bir çalışması olacak mı? (BCO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com