AKP geri adım attı, komisyon ‘devam’ dedi

AKP geri adım attı, komisyon ‘devam’ dedi
Yeni anayasa çalışmaları konusunda “tamam mı devam mı?” kararını netleştirmek için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında toplanan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AKP’nin “çalışmalara somut takvim konulmazsa masa kendiliğinden dağılır” tavrından geri a

Komisyon, 30 Haziran’a kadar çalışmaların sürdürülmesi, bu sürenin sonunda “tam mutabakat koşulu aranmaksızın” hazırlanacak taslak metnin liderlere sunulmasını kararlaştırdı.
 
“PAMUK GİBİ BİR AKP GELMİŞ!”
 
Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre, bu tarihten sonraki süreçte çalışmaların sürüp sürmeyeceği konusunda bağlayıcı karar alınmadı. CHP’li Atilla Kart, AKP’lilerin dünkü toplantıdaki tavrını, “Cuma günkü AKP gitmiş yerine pamuk gibi AKP gelmiş” sözleriyle değerlendirdi.
 
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun geçen cuma günkü gergin toplantısında çalışmaların ne şekilde süreceği konusunda uzlaşma sağlanamadığı için toplantıya dün yine Çiçek’in başkanlığında devam edildi. Çiçek, komisyon çalışmalarının “sürüp sürmeyeceği” tartışmasının yeni anayasanın önüne geçtiğini belirterek sonuca yönelik bir karar almak zorunda olduklarını ifade etti.
 
Çiçek bu kapsamda komisyonun 30 Haziran’a kadar çalışmalarını sürdürmesi ve bu tarihte ortaya çıkacak taslak metnin, “tam mutabakat olsun, olmasın” liderlere sunulmasını ve komisyonun devam edip etmeyeceği kararının da liderlere bırakılmasını önerdi. Çiçek’in bu önerisine, geçen cuma günkü toplantıda, “Tam mutabakatla bir metin ortaya konulmazsa, komisyonu kendiliğinden dağılmış sayarız” diyen AKP dahil hiçbir partiden itiraz gelmedi ve benimsendi.
 
Toplantıda BDP’li Altan Tan, komisyonun yeni anayasa konusunda madde madde görüşmeler yapmak yerine, görüşmeleri kilitleyen temel konular olan “başkanlık, yerel yönetimler, yurttaşlık, Diyanet işleri, başlangıç maddeleri” konularının konu başlıkları halinde tartışılmasını istedi. Ancak komisyonda bu öneri kabul görmezken, Çiçek de bu yöntemin “genel ve soyut” tartışmalar dışında sonuç doğurmayacağını ifade etti.
 
BDP’Lİ ÖNDER YEMİN ETTİ
 
MHP’li komisyon üyesi Faruk Bal, komisyonun çalışmalarına “süre sınırlamasına” karşı olduğunu belirtirken, Kürt sorunu konusundaki müzakerelerin yeni anayasa çalışmalarını etkilediğini, AKP ve BDP’nin anayasayı bu sürece göre oluşturmak istediğini ifade etti. Bunun üzerine söz alan BDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Sizi şerefimle temin ediyorum ki, süreç ile ilgili bir anayasa pazarlığı yok” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com