"AKP gibi oy avcılığı yapmıyoruz"

"AKP gibi oy avcılığı yapmıyoruz"
CHP Parti Meclis Üyesi ve Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Muhammed Çakmak CHP'nin 'din açılımını' Sansursuzhaber.com'a anlattı.
Sansursuzhaber.com / Özel CHP'nin Konya'da kasım ayında "Mütedeyyin Entelektüeller Zirvesi" düzenleyeceğini söyleyen Çakmak; CHP'yi "din düşmanı" gibi gösteren kara propagandaları yıkacaklarını ifade etti.
 
Çakmak ayrıca, Türkiye'nin sıcak gündemi Suriye krizi ve tartışmalı yeni eğitim sistemi 4+4+4'ü de Sansursuzhaber.com'a değerlendirdi.
 
CHP Kasım ayında yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. Aslında bu proje yeni değil. Daha önce partiden gelen pekçok hamlenin devamı da denebilir. Toplumun farklı kesimlerini dinlemek, sorunları tespit edip çözüm üretmek, yani halktan yana tavır almak CHP'nin öz kimliği olarak varolan geleneklerinden. Bu nedenle hayata geçirilecek olan proje, CHP'nin çözüm zincirinin bir halkası...
 
Proje ile asıl hedeflenen ise CHP'nin dine bakışını her kesimle paylaşmak ve halkımıza doğru aktarmak. CHP'li Meclis üyesi Çakmak'ın da vurgu yaptığı gibi CHP, dine değil, dini kullananlara karşı ve bunu asla oy avcılığı için yapmıyor... Hamlenin en büyük amacı ise 'ötekileştirmemek'.
 
Sansursuzhaber.com'a yaptığı değerlendirmede; 'CHP'nin bazı kesimlerce din düşmanı olarak algılandığının, ancak partinin dini kullananlara karşı olduğunun bilinmesi gerektiğinin ve AKP gibi dini kullanmak için bu tavrı almadığının' altını çizen Çakmak, projeyi şöyle anlattı: 
 
"Biz Konya'da bir mütedeyyinler toplantısı yapacağız. Farklı inanç kesimlerine mensup insanlar asıl konumuz olacak. Eylül ve Ekim aylarında bu projeyi planlayıp, alt yapı çalışmalarını tamamlayıp, kasım ayında da hayata geçireceğiz.
 
"Popülist din yaklaşımından uzağız"
 
Popülist bir din yaklaşımından uzak kalacağız. Böylelikle Türkiye'de din ve inanç özgürlüğü konusunda toplumun yüksek bir demokratik standarta gelip gelmediğini de aramış olacağız. Türkiye'de farklı inanç kesimine mensup insanların sorunlarını da birinci ağızdan dinleyeceğiz.
 
"Toplumdaki eksiklikleri tespit edeceğiz"
 
Din konusu çok önemli bir mesele. Bunu istismar edip bunun üzerinden bir şey beklemek durumunda asla değiliz. Tam tersine; CHP olarak 'Din ve vicdan özgürlüğü konusunda Türkiye'de eksiklikler nelerdir ve neler yapılması gerekir?' sorularının cevabını arayacağız.
 
"Oy avcısı değiliz"
 
Toplumun farklı kesimlerinden oy avcılığı yapalım gibi bir niyetimiz asla olamaz. Zaten biz etnik ve dini inanç üzerinden siyaset yapılmasına karşıyız. En başta ben bir ilahiyatçı olarak buna karşıyım. Bu çok tehlikeli bir durum. Bütün inançların demokratik, özgür, yüksek standartlarda bir temsil kabiliyeti ile kendilerini var etmeleri, özgür hukuk devletinin vazgeçilmez koşuludur. Laikliğin gerçek anlamı da budur. Laiklik bütün inanç kesimlerinin din ve vicdan özgürlüğünü, kendilerini özgürce ifade etmelerini teminat altına alır. 
 
"Bu CHP'nin halkı anlama hamlesidir"
 
Yüksek demokratik standart konusunda siyasetin yapması gerekenleri irdeleyeceğiz. En büyük iktidar adayıyız. Tek hedefimiz önümüzdeki dönem iktidar olmak. Dolayısıyla biz toplumun farklı kesimlerinin sorunlarını birinci ağızdan dinliyoruz. Bu CHP'nin halkı anlama hamlesidir. Bu hamlelerimizin üçüncüsü mütedeyyin kesim yani inanç kesimleriyle ilgili.
 
SURİYE KRİZİ
 
Çakmak; Suriye kriziyle ilgili olarak özellikle güney bölgelerimizde bir mezhep çatışmasının alevleneceğinin öngörülmesi ve AKP'nın dış politikada izlediği yolun bunun en büyük nedeni olarak yorumlanmasını değerlendirdi.
 
"CHP bunu 1 yıl önce söyledi"
 
"Bugün gelinen noktayı genel başkanımız tam bir yıl öncesinden işaret etti. Bizim Suriye bataklığına, Arap sokağına girmemizin, ulusal politikalarla doğru olmadığı aşikar. CHP bu konuda neden hassas? Çünkü o bölgeler son derece hassas dengelerin bulunduğu bölgeler. Türkiye o bölgede herkesin ilgiyle takip ettiği bir ülke.
 
Dolayısıyla Türkiye orada bir inanç grubunun taraftarı olamaz. Bir sunni grubun ya da Alevi bir grubun taraftarı olamaz. Bizim dış politikamız geleneksel çizgisi itibarıyla bunu asla kabul edemez. Gelinen nokta Hükümetin politikasının yanlışlığını da ortaya koymuştur ve tarih bizi haklı çıkarmıştır." 
 
TARTIŞMALI YENİ EĞİTİM SİSTEMİ 4+4+4
 
Çakmak, bir ilahiyatçı olarak yeni eğitim sistemini de Sansursuzhaber.com için yorumladı.
 
"Haklı çıkmaktan artık usandık. CHP olarak '4+4+4 büyük bir kaos getirecek. Bu konuyu incelemediniz, araştırmadınız, uzmanlara danışmadınız, hazırlıksızsınız, alt yapınız daha oluşmadı" dedik. Bir Meclis oldu bittisine getirildi. Sonuç ise tam bir kaos, tam bir fiyasko... Tarih CHP'yi sürekli haklı çıkarıyor" değerlendirmesi yapan Çakmak, "Ama biz böyle konularda haklı çıkmak istemiyoruz. Toplumda huzurluksuz yaratan toplumda sıkıntı yaratan meselelerde haklı çıkmak istemiyoruz.  Üzülüyoruz ve üzüntüyle karşılıyoruz" dedi. 
 
Sansursuzhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com