AKP HSYK maddelerinde çark etti!

AKP HSYK maddelerinde çark etti!
AKP, HSYK'nın yetkilerini Adalet Bakanına bağlayan ve çok 'tartışmalı HSYK maddeleri'nde geri adım atıyor. Teklifin 26 ve 27'inci maddelerinde yeniden düzenlemeye gidiliyor.

TBMM Adalet Komisyonu’nda, HSYK’nın yapısını değiştiren yasa teklifinin görüşmeleri sürüyor. AKP, komisyona vereceği değişiklik önergesiyle; muhalefet partileri ve hukukçular tarafından en çok eleştirilen, ‘tartışmalı HSYK maddeleri’nde değişikliğe gitmeyi planlıyor.

AKP’li komisyon üyelerince hazırlanacak önergeyle; hakim ve savcılarla ilgili soruşturma iznini düzenleyen maddede yumuşamaya gidilecek.

Soruşturma açılmasında yine bakan yetkili olurken, disiplin cezalarında ise nihayi kararı kurul verecek.

İŞTE ANAYASA’YA AYKIRI OLDUĞU İDDİA EDİLEN MADDELER

Adalet komisyonlarının yeniden şekillendirilmesini içeren teklifin 4 ve 25. maddeleri yargı bağımsızlığına, soruşturmaların gizliliği prensibine, yürümekte olan dava ve soruşturmaların yürütmenin müdahalesine açık hale getirilmesi suretiyle Anayasa’nın 159. maddesine aykırı.

Teftiş Kurulu’nun yapısının yeniden oluşturulmasını düzenleyen 27, 35 ve 36. maddeleri Teftiş Kurulu’nu tamamen bakana bağlamak suretiyle hakim bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkelerini ihlal ediyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com