'AKP hukuksuzluğunu kendi hukuku için yasallaştırıyor'

'AKP hukuksuzluğunu kendi hukuku için yasallaştırıyor'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İçişleri Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, polise savcı izni olmaksızın 48 saat gözaltı yetkisi veren bir düzenlemeye 'AKP hukuksuzluğunu kendi hukuku için yasallaştırıyor. Bu uygulama ile AKP faşizminin vahşitin
CHP’li Tezcan yaptığı yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın polise savcı izni olmadan 48 saat gözaltı yetkisi verilmesi için yaptığı çalışmadan derhal vazgeçilmesini isteyerek, “AKP hukuksuzluğunu kendi hukuku için yasallaştırıyor. Gezi direnişi sırasında had safhaya ulaşan gözaltı terörü bu uygulamayla AKP faşizminin vahşetini daha da arttıracaktır. Polise gözaltı yetkisi vermek polis devletinin yeni bir eşiğidir. Başbakan Erdoğan, ‘hukuksuzluğu’ kendine ilke edindiğini bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.
 
‘Zulüm ile abad olanın ahiri berbad olur’
 
Yurttaşların gözaltına alınmasının polisin inisiyatifine bırakılması, insan hakları ihlallerini daha da artıracak ve saldırganlara cesaret vereceğini belirten Tezcan, “Bu, Gezi olaylarında bazı polislerin insanlık dışı uygulamalarında görülmüştür. Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin ortaya çıkmasından sonra hükümetten akıl ve vicdan beklerken, hükümetin polise gözaltı yetkisi vermeyi planladığı ortaya çıkmıştır. Yükselen halk hareketine, ne polisin jopu ne biber gazı ne de keyfi gözaltıları engel olamayacaktır. Muhalif olan herkese adeta savaş açan AKP hükümeti, bu çalışmadan derhal vazgeçmelidir. Erdoğan’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; ‘Zulüm ile abad olanın ahiri berbad olur!” değerlendirmesinde bulundu. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com