AKP hükümeti halkı fakirleştirdi

AKP hükümeti halkı fakirleştirdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP dönemiyle birlikte gelir dağılımındaki eşitsizliğin kat be kat arttığını rakamlarla ortaya koydu.

Umut Oran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini dikkate alarak yaptığı açıklamaya göre Türkiye nüfusunun yüzde 30’u yoksulluk sınırında yaşıyor. Nüfusun yüzde 86’sı ekonomik koşullar nedeniyle evinden uzakta 1 haftalık tatil yapamazken yüzde 79’una yakını ise eskimiş olan eşyalarını dahi yenileyemiyor.

Oran rakamlarla devam ettiği açıklasının devamında Türkiye'deki gelir eşitsizliğine dair  tabloyu gözler önüne sermeye devam etti.

Açıklamaya göre, halkın yüzde 47’si ısınma sorunu yaşarken, yüzde 60 ise borçla yaşıyor. Bu rakamlar bu şekilde uzuyor.

Gelir dağılımındaki makas ise açıldıkça açılıyor.

TÜİK’in 2012 yılında yaptığı araştırmaya göre, nüfusun üst tabakasındaki yüzde 20 Türkiye’deki gelirin yüzde 46.6’sını kazanırken, en alttaki  yüzde 20’lik nüfus gelirden sadece 5.9’luk pay alabiliyor.

Yani Türkiye’nin üst tabakasındaki yüzde 20 ülke gelirlerinin yarısını elde ederken, nüfusunda yüzde 80’i ise diğer yarısını alabiliyor.

YÜZDE 10’LUK KESİM ÜLKENİN ÜÇTE BİRİNE SAHİP

Umut Oran açıklamasında en yolsul ile en zengin arasındaki gelir dağılımın korkunç boyutlara ulaştığını belirtti. Ülke nüfusunun yüzde 10’luk en zengin tabakası ülke gelirlerinin 31.1’ini alırken, en yoksul yüzde 10’un payı sadece yüzde 2.2’de kalıyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com