AKP Hükümeti'ne buğday yolsuzluğu sorusu!

AKP Hükümeti'ne buğday yolsuzluğu sorusu!
İddia doğru ise, Dubai buğday üreten bir yer olmadığına göre, beyan Halk Bankası tarafından nasıl kabul edilmiş ve onaylanmıştır?

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında İran’la ilgili iddialar Türkiye ve dünya gündeminde önemli bir yer tuttu.

TBMM Başkanlığı’na Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle CHP’li Sezgin Tanrıkulu bir soru önergesi daha verdi.

Bu soru önergesinde oldukça dikkat çeken iddialar da var.

CHP’li Tanrıkulu, 2003-2013 yılları arasındaki dönemde Türkiye’nin İran’a yaptığı buğday ihracatı miktarı ve ihracat tutarı ne kadardır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu şu sorulara yanıt istedi:

“-Türkiye’den İran’a buğday satışı yapılmış mıdır? Yapıldı ise, Türkiye’den İran’a buğday satışı yapan firmalar arasında Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti. bulunmakta mıdır? Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin sahibi ya da ortakları kimlerdir? Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin yöneticileri kimlerdir?

-İran’a buğday ihracatı için Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti. Halk Bankası’na Menşe Şahadetnameleri’nde beyanda bulunmuş mudur?

Bulunmuşsa, beyan ettiği Menşe Şahadetnamelerindeki buğday miktarı toplam ne kadardır?


-Menşe Şahadetnameleri’nde, menşeinin Dubai olarak Halk Bankası’na beyan edildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, Dubai buğday üreten bir yer olmadığına göre, beyan Halk Bankası tarafından nasıl kabul edilmiş ve onaylanmıştır?

-Dubai menşeili buğdayların gerçek menşei hangi ülke veya ülkelerdir?

-Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin 2004-2013 yılları arasında yaptığı ihracat tutarı ne kadardır?

-Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin 2004-2013 yılları arasında ihracat teşvik amacıyla ödenen KDV iade ödemelerinin toplam tutarı ne kadardır?

-Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’nin hayali ihracat yaparak devleti zarara uğratıp uğratmadığı iddiaları sebebiyle Maliye Bakanlığı tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?

-Volgam Gıda Dış Ticaret Ltd. Şti.’ne Toprak Mahsulleri Ofisi’nden buğday satışı yapılmış mıdır? Yapılmışsa, TMO’nun yaptığı buğday satışlarının toplam miktarı ve toplam satış tutarı ne kadardır?” (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com