AKP Hükümeti'yle Türkiye çocuk gelinde birinci!

AKP Hükümeti'yle Türkiye çocuk gelinde birinci!
Kendi aile bireylerine gelince Avrupa ve dünya şartlarını en yüksek noktayı yakalayan AKP’liler, iş halkın çocuklarına gelince neyin intikamını alıyorlar?

TBMM’de çocuk gelin olarak adlandırılan Kader’in vahşi ölümü konuşuldu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan, Van’da küçük yaşta evlendirilerek evinde ölü bulunan 14 yaşındaki Kader Erten’in şüpheli ölümünü ve çocuk gelinler sapıklığını TBMM’ye taşıdı.CHP’li Yüceer, çocukları korumanın devletin birinci derecede sorumluluğu altında olduğunu vurgulayarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan “Son 10 yılda çocuklarını evlendirmek için dava açan aile sayısını” açıklamasını istedi.

Küçük yaşta evlenmek kız çocuklar için eğitim yaşamlarının sona ermesi, sağlık sorunlarının baş göstermesi ve şiddete maruz kalma riskinin daha da artma riskini beraberinde getiriyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre evlenmek için yaş sınırı 18. Sözleşmeye göre 18 yaşından küçük herkes çocuk sayılıyor. Türkiye’de evlenme yaşı 18 olmasına rağmen, 17 yaşında ailenin rızası ile, 16 yaşta ise hakim kararıyla çocuklar evlendirilebiliyor.

Candan Yüceer Meclis’e verdiği önergede, Türkiye’de kızların, kadınların “kaderiölüm, tecavüz, şiddet olmamalıdır. Çocuklarımızı, kadınlarımızı koruyamayan, onlara sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortam sağlayamayan hükümetler ve bu şiddete, cinayete, istismara göz yumanlar, görmezden gelenler en az bu vahşeti işleyenler kadar suçludur” dedi.

TBMM Başkanlığı’na  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde:

“-2002 yılından itibaren ayrı ayrı gösterilmek üzere yıllara göre 18 yaşın altında evlendirilen kız ve erkek çocuklarının sayısı kaçtır?

Sığınma evlerinde kalan kadınların kaçı 18 yaşın altındadır?


-Çocuklarını erken yaşta evlendirdikleri için kaç aile hakkında dava açılmıştır? Bu davaların sonucu kaç kişi mahkum olmuştur?

-İllere göre ayrı ayrı gösterilmek üzere Türkiye’nin çocuk gelin haritası nedir? 18 yaşın altında evlenen kaç çocuk gelin şiddet kurbanı olmuştur?”

AKP Hükümeti’nin çocuk gelinleri ve çocuk damatları öven ve yaymaya çalıştığı karanlık Türkiye sayfasında tam sayısı bilinmeyen tecavüz, şiddet, cinayet, çocuk yaşta hamile kalınması, çocuk damat ve gelinlerinin yaşadıkları psikolojik travmalara dikkat çekilmesi gerekiyor.

Kendi aile bireylerine gelince Avrupa ve dünya şartlarını en yüksek noktada yakalayan AKP’liler, iş halkın çocuklarına gelince eğitimden, yaşama, evlilikten, sosyal yapıya kadar umursamaz ve gerici zihniyetleriyle resmen Türk Halkı’ndan intikam alıyor.

Türkiye’de yaşanılan çocuk gelin ve damat olayının aslında sapıkça, ahlaka ve Türk aile yapısına uymadığı ortadayken; hangi geri coğrafyadan, hangi karanlık ve sapık düşüncenin gerçeği olan bu vahşetin nasıl oluyor da Türk Halkı’na dayatıldığını sorgulamamak, vatana ve toplumumuza ihanetten başka bir şey değildir. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com