AKP içkiye saldırı planı hazırlıyor!

AKP içkiye saldırı planı hazırlıyor!
AKP hükümeti alkol fiyatlarına yaptığı fahiş zamlardan, yaygınlaştırmaya çalıştığı alkol yasağından sonra daha da ileriye giderek “alkole karşı seferberlik” başlattığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerinde dahi Türkiye’de alkol bağımlılığının genel popülasyonda yalnızca yüzde 0,8-0,9 arasında olmasına karşın hükümet toplumu alkolün zararlarından koruma iddiasıyla söz konusu eylem planını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Toplumu alkolün zararlarından koruma iddiasıyla Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Ulusal Alkol Kontrol Eylem Planı”nda sona yaklaşıldı.

AİLE HEKİMLERİ ALKOL TARAMASI YAPACAK

Taslak metindeki bilgilere göre, 5 yıl içinde 18 yaşın altındaki gençlerin alkol kullanım oranının yüzde 50 azaltılması hedefleniyor. Aile hekimlerinin alkol taraması yapması, danışmanlık hizmeti vermesi gibi tedbirlerin yanı sıra televizyon ve gazetelerdeki gizli reklam ihlalleri için ‘ihbar hattı' oluşturulması planlanıyor.

Rol model sanatçı, sporcu, sağlık çalışanı, politikacı, din görevlisi ve eğitimcilerle alkolle mücadele için çalışılacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile toplumun bilgilendirilmesi için medya programları ve kampanyalar yapılacak.

Alkollü içkilerin tüketimini azaltmak için vergilerin artırılması, alkol şişelerinin üzerine uyarı işaret ve yazılarının konulması öngörülüyor. Ayrıca alkol reklamlarının gazete ve dergileri de kapsayacak şekilde yasaklanmasına yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Planın 6 ay içinde uygulamaya konacağı ifade ediliyor.

AKP EKONOMİSİ AYRAN DEĞİL, ALKOL SEVİYOR

Yeni yılın ardından yapılan fahiş zammın yanı sıra alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi hem oransal hem de maktu olarak yeniden artırılacak. Alkollü içki ambalajları üzerine sağlığa zararlarını anlatan etiketler konulacak. Satışına gün ve saat sınırlaması getirilecek.

Akaryakıt istasyonları ve marketlerinde alkollü içki satışının yasaklanması için yasal düzenleme yapılacak. Gümrüksüz satış mağazalarındaki alkollü içki satışına sınırlama getirilecek.

İHBARCILIK ARTACAK

Televizyonlardaki reklâm ihlallerini için ‘ihbar hattı’ oluşturulacak. Reklâmlarla ilgili yasaklar yazılı basın, sinema ve reklam panolarını da kapsayacak. Etkili, uygulanabilir ve caydırıcı adli yaptırımlar getirilecek.

Alkollü içkilerin isim, logo, renk ve şekillerinin oyuncak, tişört, çanta gibi eşyalarda bulunması yasalarla yasaklanacak. Yasal düzenlemelerle, gençlerin katıldığı spor aktivitelerinin tanıtımı ve mekânlarda alkollü içki firmalarının sponsorluğu önlenecek. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com