AKP, ihale yasasını keyfine göre deldi!

AKP, ihale yasasını keyfine göre deldi!
İktidarın en fazla değişiklik yaptığı yasaların başında Kamu İhale Yasası geldi. AKP öncesi “6” olan istisnalar tam 3 katına çıktı. Yetmedi, 60 kadar değişiklik yapıldı!

Yakınları kayırma olmasın diye yasa ile koyulan engeller kaldırıldı, ‘adrese teslim’in önü açıldı. Rekabetin ortadan kalktığı, iktidarın takdirinin sonsuz olduğu yapı geldi

İktidara yakın olan şirketlerin önünü açan seri değişiklikler!

Kamu İhale Kanunu, yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2003’ten bu yana AKP’nin adeta oyuncağı oldu. Sadece 6 olan ‘istisna’ sayısı yüzde 300 artışla 19’a ulaştı. İstisnaların dışında 14’ü doğrudan yasa üzerinde, diğerleri başka yasalarla olmak üzere 60’a yakın değişiklik yapıldı, haksız kazanç kapıları açıldı.

İstisnalarla belli bir kesime kaynak aktarımı yapılıyor”

CHP’li Aykut Erdoğdu, yasadaki oynamaları rapor haline getirdi: Yasada 60’a yakın değişiklik yapıldı. Büyük bölümü ’istisna’getirdi. Petrol Piyasası Kanunu, 4+4+4, kentleşme kanunu en belirgin örnekleri oldu. Büyük ihaleler yasa dışına çıkarıldı. Bu, iktidarın belli kesime kaynak aktarmasından başka bir şey değil.

Başbakan’ın “İhaleler ucuza gitti” sözü, olayın son örneği

Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan yüzde 20’lik ihaleler de 15-20 şirket çevresinde yoğunlaşıyor. Bu şirketler siyasal iktidara gerek referandumda gerekse seçimlerde açıktan siyasi destek vermiş şirketlerdir. Başbakan Erdoğan’ın “İhaleler ucuza gitti” açıklaması da bunun son örneğidir.

Eleştiri yağıyor

Kendi zenginlerini böyle yaratıyorlar

İzzet Çetin (CHP): Adrese teslim iş veriyorlar. Kanun kapsamında olsa ihaleye herkes katılabilir, bunu istemiyorlar. AKP yasayı delerek kendi zenginini yaratıyor.

Tüm değişiklikler kamunun zararına

Erkan Akçay (MHP): Rantiyeci iktidar, her şeyi Kamu İhale Kanunu dışına almaya çalışıyor. Bunu da büyük ölçüde başardı. Kamu zararı var. Değişiklikler soruşturulmalı.

Yasa, çok büyük ölçüde değiştirildi

Doğan Cansızlar (SPK eski Başkanı): Kötü niyetle kullanılabilecek değişiklikler yapıldı. Yasa ilk çıktığı halinden çok çok farklı. Kural dışı ihaleler için bir silsile oluştu.

Kamu ihaleleri ile yandaşlar beslendi

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Keyfilik, rüşvet, yolsuzlukları önlemek amacıyla kurulan barikatlar kaldırıldı, haksız kazanç kapıları yeniden açıldı” dedi.

İktidar partisi AKP’nin en çok değişiklik yaptığı yasaların başında Kamu İhale Kanunu geldi. 4 Ocak 2002’de TBMM’de kabul edilen ve 1 Ocak 2003’te yürürlüğe giren yasada bugüne kadar 60’a yakın değişiklik yapıldı. Kanun, en çok “istisna” yasaları ile delindi. AKP’den önce 6 olan istisna sayısı, 4 temmuz 2012’de kabul edilen 6353 sayılı kanunla getirilen eklemeyle birlikte 19’a çıktı. Yapılan değişikliklerle keyfilik, rüşvet, yolsuzluk, eş dost, akraba kayırmayı önlemek amacıyla kurulan barikatların çoğu kaldırılırken, haksız kazanç kapıları yeniden açıldı. Kamu yararına olmayan birçok kanun değişikliği gibi bu değişiklikler de hemen hemen itirazsız, gürültüsüz, gözden ırak meydana geldi.
CHP ve MHP’nin ses çıkarmadığı değişikliklerden 14’ü doğrudan Kamu İhale Yasası üzerinde yapıldı. 3’ü Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na monte edildi. Diğerleri Kamu İhale Yasası’na başka yasalarla getirilen istisnalar oldu. Petrol Piyasası Kanunu ile petrol ve doğalgazla ilgili projelerin Kamu İhale Yasası’na uyma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Boru hattı, rafineri, projelerin ihale yapılmadan iktidara yakın şirketlere verilmesinin yolu açıldı.


4+4+4 örneği

Konu ile ilgi rapor hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, şunları söyledi: “Kanunda 60’a yakın değişiklik söz konusu. Bunların büyük kısmı istisna getiren hükümler. Kamu İhale Kanunu dışına çıkan 4+4+4 yasası, kentleşme kanunu en belirgin örnekler. Büyük ihalelerin alımları, Kamu İhale Kanunu dışına çıkarıldı. Bu, iktidarın belli sermayelere kaynak aktarmasından başka bir şey değildir. Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan yüzde 20’lik ihaleler de 15-20 şirket çevresinde yoğunlaşıyor. Bu şirketler siyasal iktidara gerek referandumda gerekse seçimlerde açıktan siyasi destek vermiş şirketlerdir. Siyasilerin takdir yetkisine bırakılmış, rekabeti ortadan kaldırmış, yolsuzluğu beraberinde getiren bir düzen söz konusudur. Başbakan Erdoğan’ın ‘İhaleler ucuza gitti’sözü bunun son örneğidir. Maalesef medya da ihalelerdeki usulsüz uygulamaları görmezden geliyor. Çünkü birçok medya patronu da bu işin içinde.”


AKP ayarı

Erdoğdu’nun hazırladığı raporun “kamu İhalelerine AKP Ayarı” başlıklı bölümünde istisnaların AB’yi de rahatsız ettiğine vurgu yapıldı: Raporun sonuç bölümünde şöyle denildi: “AKP hükümetinin ustalık dönemindeki her türlü kamu alımı mümkün mertebe ihalesiz yapılmalıdır yaklaşımı sayesinde gerek rekabetçi olmayan, gerekse istisna başlığındaki kamu alımlarının miktarının önümüzdeki yıllarda açık ihale ile yapılan kamu alımı rakamlarıyla rekabet edecek boyuta ulaşacağını öngörmekteyiz.” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com