"AKP iktidarı barajı geçememiştir"

"AKP iktidarı barajı geçememiştir"
MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topçu, YGS sonuçlarını değerlendirirken, 50 binden fazla öğrencinin sıfır çektiğini belirterek, "Genelde AKP iktidarı, özelde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in performansı çok düşüktür. 180 barajını geçememişlerdir" dedi

Topçu, MHP Milletvekilleri Özcan Yeniçeri, Lütfi Türkkan ve Ahmet Duran Bulut ile birlikte TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. YGS sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapan Topçu, "Sonuçlar bize nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Eğitime yönelik sağlıklı politikalar üretilememekte, gençliğin geleceği popülist söylemlere kurban edilmekte ve eğitime yönelik vizyon oluşturulamamaktadır" dedi.

Topçu, "50 bin öğrencinin sıfır çektiği, Türkçe testinde Türkiye ortalamasının 4 doğru cevabın altına düştüğü bu sonuçlara bakılınca, acaba AKP'nin hedefi okuma yazma bilmeyen, Türkçe konuşamayan ve iletişim kuramayan nesiller mi yetiştirmektir? Sayın Bakan Türkçe'yi konuşamayan bireylerle mi uluslararası sınavlarda ilk 5'i hedeflemektedir?" diye konuştu.

AKP'nin yanlış eğitim politikaları nedeniyle bu sonuçların ortaya çıktığının altını çizen Topçu, "Genelde AKP iktidarı, özelde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in performansı çok düşüktür. 180 barajını geçememişlerdir" dedi. Topçu, Başbakan'ın dershaneler ve özel okullara yönelik "Para söğüşlüyorlar" sözlerini hatırlatarak "Bu iktidar, dershaneleri, öğretmenleri, öğrencileri ve sistemi suçlayarak hiçbir yere varılmayacağını hala görememektedir. Bu ülkenin gençliğinin hayalleri ve gelecekleri, deneme yanılma yöntemiyle belirlenemez" şeklinde konuştu.

Pedogojik formasyon sertifika uygulamasına son verilmesi kararını da eleştiren Topçu, "Alınan bu kararlar artık gençleri, aileleri ve Türk toplumunu bezdirmiştir. Milli Eğitim Bakanı'na soruyoruz: Formasyon alan adayları nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?" dedi. Topçu ayrıca KPSS başvuru süresinin uzatılması yönünde çok sayıda talep geldiğini, yoğun stres ve geçim sıkıntısı içinde olan adayların, bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Eğitim sisteminin yap boz biçimine dönüştürüldüğünü öne süren Özcan Yeniçeri ise, "Eğitimin her alanında çöküş yaşanmaktadır, tehlike çanları çalmaktadır. 4+4+4 eğitim sistemiyle yeni sorunlar eklenecektir" dedi. Yeniçeri, Türkiye'nin Eurovision'a İngilizce şarkılarla katılması hakkında görüşlerinin sorulması üzerine "Türkiye'yi Türkçe ile temsil edersiniz. İngilizceyle 1. olmaktansa, Türkçe ile sonuncu olsun. Kendi dilimiz konuşmaktan, Türkçe'yi sanat, bilim dili haline getirmekten korkmamalıyız" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com