AKP iktidarında kurulan vakıflar soruldu!

AKP iktidarında kurulan vakıflar soruldu!
CHP'li Altay 'Bu vakıflara kamudan kaynak aktarılmış mıdır? Aktarılan kaynak miktarı ( menkul, gayrimenkul ve diğer taşınmaz) nedir?'

CHP’li Engin Altay tarafından Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir gen soru verildi.CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın gündeminde bu kez AKP döneminde kurulan vakıflar vardı.

Son günlerde adından sıkça söz edilen Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı (TÜRGEV) de soru önergesinde yerini aldı.Vakfın yönetim kadrosunda Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızı Esra Albayrak ile Başbakan Erdoğan’ın akrabalarının da bulunduğu biliniyor.

CHP’li Altay, Başbakan Erdoğan’a:

“-2003 yılından itibaren kurulan vakıf sayısı kaçtır?

  -Bu vakıfların türleri nelerdir?” diye sordu.

Soru önergesinde şu sorulara yanıt arandı:

“Son 10 yılda kurulan vakıfların mütevelli heyetlerinde Bakanlar Kurulu üyeleri ile AKP milletvekillerinin birinci derecede yakınları var mıdır? Var ise bu kişiler kurucusu olduğu vakıflara için ne vakfetmişlerdir?-Bu vakıflara kamudan kaynak aktarılmış mıdır? Aktarılan kaynak miktarı ( menkul, gayrimenkul ve diğer taşınmaz) nedir?

-Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) Vakıflar Genel Müdürlüğündeki statüsü nedir? Kurucuları kimlerdir ve neleri vakfetmişlerdir? Vakfedilen menkul ve gayrimenkullerin değeri nedir?-Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) kuracağı İbn-i Haldun Üniversitesi için Yükseköğretim Kuruluna bildirdiği malvarlığı ve taahhütleri nelerdir? Bu vakfın gelirleri nedir?

-Son günlerde kamuoyuna yansıyan bilgilere göre adı bazı illegal faaliyetlerle anılan vakıflar için Sayıştay’a inceleme yapması için başvuru yapmayı düşünüyor musunuz?” (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com