AKP ile Cemaat Savaşı'nda Yargıtay devrede!

AKP ile Cemaat Savaşı'nda Yargıtay devrede!
Üyenin görevden kaynaklı bir suç işlendiği kanısına varılırsa şikayete konu üyeyle ilgili Yüce Divan yargılaması gündeme gelebilecek

‘’Yargıtay’ın imamı’’ söylemi sonucu AKP’li Mehmet Ali Şahin, yargıyı harekete geçirdi.

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, Şahin’den “Yargıtay’ın imamı” iddiasıyla ilgili sahip olduğu bilgileri istedi.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in Yargıtay’daki bir davaya ilişkin “Yargıtay’ın İmamı” ifadelerinin ardından YARSAV tarafından yapılan suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı vererek gönderdiği dosya Yargıtay’a ulaşmasının ardından Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’nu harekete geçti. Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in ’Yargıtay’daki bir davaya ilişkin ifadeleri’ üzerine, ’görevini kötüye kullanan yüksek yargıcın ve yasadışı örgüt yapılanmasının soruşturularak haklarında gerekli adli tahkikatın yapılıp kamu adına cezalandırılması’ talebiyle suç duyurusunda bulunmuştu.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahin’in Yargıtay’daki bir davaya ilişkin ifadelerinin ardından YARSAV’ın yaptığı suç duyurusunu, “görevsizlik” kararıyla Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in gündeme getirdiği iddianın ardından ön inceleme başlattı. Yargıtay’ın, Şahin’den iddiasıyla ilgili bildiklerini yazılı olarak bildirmesini istediği öğrenildi. Yargıtay, ön inceleme sonucunda iddiaları doğrulayacak somut kanıtlara ulaşırsa inceleme ve soruşturma aşamasına geçecek.Yargıtay Kanunu 46. maddesi uyarınca “Yargıtay’ın İmamı” iddialarına konu olan kişinin Yargıtay üyesi olması halinde olayı araştırmak üzere en kıdemli ceza dairesi üyesi atanacak.

Kıdemli üye, araştırma yaparak ön raporunu hazırlayacak. Olayın ciddi bulunması halinde konuyla ilgili soruşturma açılması için yine Yargıtay üyeleri arasından bir muhakkik (soruşturmacı) belirlenecek. Kıdemli üye, araştırma yaparak ön raporunu hazırlayacak. Olayın ciddi bulunması halinde konuyla ilgili soruşturma açılması için yine Yargıtay üyeleri arasından bir muhakkik (soruşturmacı) belirlenecek. Muhakkik üye, şikayet konusuyla ilgili tüm delilleri toplayacak, isterse şikayetçiyi, tanığı dinleyecek ve olayın sübuta erip ermediğini araştıracak. Muhakkik üyenin raporuna göre, olayın gerçekleştiğine karar verilmesi durumunda Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu toplanacak. Şikayete konu olayın kişisel suç içermesi halinde dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunda incelenecek.

Üyenin görevden kaynaklı bir suç işlendiği kanısına varılırsa şikayete konu üyeyle ilgili Yüce Divan yargılaması gündeme gelebilecek.

Gündemi değiştirmek için konuşmak yerine, elinde varsa belgesi yargıya götürüp teslim etmesi gereken AKP’li Mehmet Ali Şahin’e yargının cevabı özetle ‘’elindeki bilgiler neyse yargıya teslim et’’ olmuştur. Yoksa ‘’elimde belge ve bilgi var, kendime saklıyorum; ama ortaya atıp gündemi değiştiriyorum’’ demekle olmadığını yargı bir kez daha herkese göstermiştir. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com