AKP kendi çıkarının derdinde!

AKP kendi çıkarının derdinde!
Haluk Koç, Oslo sürecini anımsatarak, İmralı görüşmeleri ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Oslo sürecini anımsatarak, daha önceki görüşmelerde 2011 seçimlerine kadar bir eylemsizlik hali yaratma gayreti olduğunu ifade ederek "Ondan sonra Türkiye kan gölüne döndü. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük Başbakan'ın bir beklentisi olduğu görülüyor. Bu çözüm arama değil, süreci kendi çıkarlarına göre yönetme" diye konuştu.

Koç, yaptığı açıklamada Abdullah Öcalan ile BDP'li üç milletvekilinden oluşan ikinci heyetin dün İmralı Adası'nda gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirdi. Koç, süreçle ilgili kimin hangi bilgiye sahip olduğunun belli olmadığını ifade ederek, "Başbakan kendi özel ihtiyacına göre görüşme trafiği planlatıyor. Başbakan gerçekten çözüme yönelik bir süreç mi çalıştırıyor yoksa bu süreci idare mi ediyor? 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük kendi kişisel beklentisine dönük mü süreci yönetiyor? Bu soru işaretleri ortada. O gitmiş, bu gitmiş, oraya mektup gitmiş, bunların içeriğiyle ilgili ne milletin, ne muhalefetin ne de AKP içinde, Başbakanın yakınındaki iki-üç kişi dışında kimsenin bir bilgisi yok" diye konuştu.

Bu durumu "devekuşu politikası" olarak niteleyen Koç, "Devekuşuna 'uçsana' demişler, 'uçamam deveyim' demiş, o zaman 'koş' demişler, 'koşamam ben kuşum' demiş. Yani hem dindar, hem münafık. Yani hem çözüm arıyor, hem de bu süreci kendi beklentilerine göre şekillendirmek istiyor" dedi.

Koç, Oslo sürecini anımsatarak, daha önceki görüşmelerde de 2011 Haziran seçimlerine kadar bir eylemsizlik hali yaratma gayreti olduğunu ifade etti. Haluk Koç, "Ondan sonra Türkiye kan gölüne döndü. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük Başbakan'ın bir beklentisi olduğu görülüyor. Bu çözüm arama değil, süreci kendi çıkarlarına göre yönetme. Oslo görüşmelerinin tutanaklarına ve sonrasında ortaya konan protokole bakarsanız 15 Haziran 2011'den sonra masanın nasıl devrildiğini görürsünüz" değerlendirmesinde bulundu.

Koç, bir açıklama yapılmadığı, kamuoyu, Meclis bilgilendirilmediği sürece, sürecin her türlü yoruma açık olacağını vurgulayarak "Milletin kabul etmeyeceği hiçbir taahhüde girilmemesi gerektiğini söyledik. Başbakan'ın kendi siyasi çıkarları için bu dönemi kullanmamasını tavsiye ettik. Geldiğimiz noktada bir bilinmezlik, bir kapalı kutululuk, her türlü dedikoduya, yoruma açık bir durum. Başbakan'ın da zaten daha önceki tavırlarını, söylemlerini, siyasi alışkanlıklarını bildiğimiz için kesinlikle güvenmiyoruz" diye konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com