'AKP kendi eliyle yarattığı hukuksuz düzenle karşı karşıya kalmıştır'

'AKP kendi eliyle yarattığı hukuksuz düzenle karşı karşıya kalmıştır'
AKP Hükümeti, Türk Halkı’nı demokrasi, adalet, iş vaadi, özgürlük, eşitlik vaadleriyle 2013 yılı boyunca kandırdı

AKP Hükümeti’nin Türk Halkı’nı demokrasi, adalet, iş vaadi, özgürlük, eşitlik vaadleriyle 2013 yılı boyunca kandırdığını söyleyerek “2013 yılının son günlerinde AKP, kendi eliyle yarattığı hukuksuz düzenle karşı karşıya kalmıştır. Gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış, hayatın her alanında kaldırılması güç bir enkaz oluşturan AKP hükümetinin Türkiye’yi artık yönetme kudreti yoktur dedi.

Sadece kendi taraftarlarına adalet, iş imkanı, daha iyi ekonomik şartlar, daha iyi sosyal statü sağlayan AKP Hükümeti’nin halkın diğer kesimini (AKP’ye oy vermeyen, karşıt görüşlü kişileri) görmezden gelmesi halk tarafından öfkeyle karşılanıyordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Tanrıkulu açıklamasında:  11 yıllık iktidarına sayısız insan hakkı ihlali sığdırmış olan AKP, halkı demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik, iş-aş vaatleriyle oyalamaya 2013 yılı boyunca da devam etmiştir. Demokrasi yerine otoriter bir rejim, özgürlükler yerine 140 bine ulaşan tutuklu-hükümlü sayısı, adalet yerine yargının siyasallaşması, eşitlik yerine de derin bir eşitsizlik, işsizlik ve yoksulluk ortamı yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

Halkın “sanal düşmanlar, hamasi nutuklar” değil; demokrasi, özgürlük, eşitlik, insan hak ve hürriyetlerine saygılı yeni bir yönetim istediğini vurgulayan Tanrıkulu, şunları ekledi:

“Kendi iktidarı öncesindeki Türkiye’yi bir cehennem, kendi dönemini ise cennet gibi göstermeye çalışan AKP’nin bu siyaseti de iflas etmiştir. Zira AKP iktidarları döneminde de Türkiye ekonomide, siyasette, insan haklarında, istihdamda, işkence ve kötü muamelede, yargısız infazlarda, rüşvet ve kayırmacılıkta karanlığı yaşamıştır. OHAL’i kaldırmakla övünen AKP, TMK üzerinden bölgede fiili bir OHAL uygulamasını sürdürmekle kalmamış, bu uygulamayı tüm Türkiye’ye yaymıştır. Yargısız infazlar, gözaltında veya sokakta işkence, cezaevlerinde insanlık ve hukuk dışı uygulamalar tüm hızıyla devam etmiştir. AKP iktidarı medyaya sansür ve otosansürü dayatmış, basın özgürlüğünde Türkiye’yi en geri ülkeler listesine çekmiştir. 12 Eylül, 28 Şubat darbeleriyle hesaplaşılmak yerine bu darbelerin tipik uygulamaları tekrar tedavüle sokularak yurttaşlar, siyasetçiler, gazeteciler, iş insanları, insan hakları savunucuları, aktivistler fişlenmiş ve hukuksuz bir biçimde takip altına alınarak sindirilmeye çalışılmıştır. İkinci yılını doldurduğu halde Roboski katliamının sorumluları Ankara’da, bizzat Başbakanlığın dehlizlerinde gizlenmiş ve katliamın hesabını soranlar hedef haline getirilmiştir.

Yargısız infazlar, işkenceler, haksız-hukuksuz uygulamalar cezasız bırakılmış ve kolluk güçlerine sınırsız yetki tanınarak Türkiye bir polis devleti haline getirilmiştir. Gezi olayları sırasında hak, hukuk, hürriyet rafa kaldırılmış, on binlerce insan yaralanmış, altı genç öldürülmüş, yüz binlerce insan biber gazlarıyla, tazyikli suyla, copla, silahla hedef alınmış ve kötü muameleye maruz bırakılmıştır.

Ülkenin dört bir yanında ağaçlar kesilmiş, sahiller, ormanlık alanlar ranta çevrilmiş, kentsel dönüşüm projeleri neticesinde binlerce yoksul mağdur edilmiştir. Taşeronlaşma alabildiğine yayılmış ve işçilere kölelik koşulları dayatılmıştır. Kadına, çocuklara yönelik şiddet AKP döneminde zirve yapmış, bunun önlenmesi için hiçbir somut adım atılmamıştır. Eğitim düzeni yapboz tahtasına çevrilmiş, YÖK eliyle üniversiteler kıskaca alınmış, bağımsız bilimsel araştırma ortamı yok edilmiştir. Nihayet 2013 yılının son günlerinde AKP, kendi eliyle yarattığı hukuksuz düzenle karşı karşıya kalmıştır. Türkiye’ye 2014’te de aynı uygulamalar reva görülemez. Gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış, hayatın her alanında kaldırılması güç bir enkaz oluşturan AKP hükümetinin Türkiye’yi artık yönetme kudreti yoktur.” 
(LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com