AKP kendi silahıyla vuruldu

AKP kendi silahıyla vuruldu
2005’te kaldırdıkları yasa 9 yıl sonra kâbusları oldu

Yurt Partisi lideri Sadettin Tantan, ses kayıtlarını sızdırana hapis cezası öngören yasanın, iktidar tarafından kaldırıldığını söyledi

 

2005’te Meclis’ten geçen Ceza Muhakemeleri Kanunu ile 1999’da çıkarılan 4422 Sayılı Çıkar Amaç­lı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu yürürlükten kalktı. Telefon dinlemelerinin hukuki çerçevesi CMK’ya taşınırken bazı hükümler korunamadı. 4422 Sayılı Kanun, telefon dinlen­melerinin soruşturma dosyasının dışına çıkması ve amaç dışı kullanılması halinde, bu du­rumdan hakim, savcı, kolluk görevlilerini sorumlu tutuyor ve haklarında 2 yıldan başlamak üzere hapis cezası öngörüyordu. Bu cezalar, yasadan çıkarıldı ve CMK’ya alınmadı. Hükümler korunamayınca da yasada boşluk oluştu.

İçişleri eski Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tan­tan, AKP’nin bugün ken­di silahıyla vurulmasını değerlendirirken “Bunu ya cehaletlerinden yaptılar, ya da planlı olarak CMK’ya almadılar. O zaman ortaya çıkmayan ses kayıtları şimdi ortalıkta dolaşıyor” dedi. Tantan, şöyle konuştu:

ALT YAPI BOŞALTILDI

“Polisin, telefon dinlemefotoğraflama dışında delil toplama ve araştırma yetkiYi varken, bunu AKP kaldırdı. Bu kaldırıldığı için şüpheli gözaltına alındıktan sonra deliller toplanıyor. Daha önce projeli çalışma içinde hakim, savcı, kolluk görevlileri, müfettişler vardı. Hepsi süreci bire bir takip ediyorlardı. Belge sızmıyordu. AKP, güvenlik alt yapısını boşalttı.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com