'AKP Kepez’i gasp etmek istiyor'

'AKP Kepez’i gasp etmek istiyor'
'AKP’li yerel siyasetçilerin yalan söyledikleri ortada.'

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Kepez İlçesi’nin 19 mahallesi ile bir köyünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, “Kentsel Dönüşüm Bölgesi” ilan edilmesine tepki gösterdi. Sapan, “Kepez, AKP tarafından gasp edilip yandaşlarına peşkeş çekilmek isteniyor. Ama bunu yapmaya güçleri yetmeyecek” dedi.

Yıldıray Sapan, Türkiye’de öncelikle kentsel dönüşüm yapılacak 30 il arasında Antalya yokken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ani bir kararla kentte proje uygulamaya kalkıştığına dikkati çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TOKİ aracılığı ile Antalya’da yapmak istediği kentsel dönüşümün alanlarının çok düşündürücü olduğunu belirten Sapan, “Kepez’in Göçerler, Fatih, Çamlıbel, Erenköy, Kanal, Kazım Karabekir, Çankaya, Habibler, Baraj, Sütçüler, Fevzi Çakmak, Yavuz Selim, Barış, Kütükçü, Gazi, Düdenbaşı, Varsak (Karşıyaka, Şelale, Altıparmak) mahalleleri ile Duacı Köyü’nde kentsel dönüşüm yapmaya kalkışıyorlar. Kent merkezinde kentsel dönüşüm için daha öncelikli semtler var. Yapı stokları eskimiş, depreme dayanıksız binalarla dolu çok sayıda eski yerleşim yeri bulunurken imarlaşması bitmeyen Kepez’i gözlerine kestirmişler. Bu da AKP’nin iyi niyetli olmadığının göstergesi” dedi.

Önce tapu iptalleri sonra gasp

AKP’nin kentsel dönüşüm alanı ilan ettiği Kepez’deki 19 mahalle ile Duacı Köyü’nün genel olarak gecekondu bölgesi olduğunu, yakın geçmişte bu bölgede yaşayan binlerce vatandaşın tapularının iptal edildiğini hatırlatan Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tapu iptalleri yaşanan yerleşim yerlerinin şimdi de kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi AKP’nin art niyetini açığa çıkarıyor. CHP Antalya Merkez İlçe Başkanı görevini yürüttüğümüz dönemde Kepez’in başta Kütükçü, Erenköy gibi tapu iptalleri olan mahallelerde mitingler düzenledik. Kepezlilerin 30- 40 yıllık tapularının iptal edilmesine karşı mücadele vermeye çağırdık. Onların açtığı davalar için hukuki yardımda bulunduk. Bu davaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürülmesi için destek verdik. O zaman Kepezlileri uyardık. AKP’nin, tapu iptalleri ile değeri artan bu bölgeyi vatandaşların elinden almak istediğini vurguladık. Bugün AKP’nin bu gizli planı, projesi açığa çıkmıştır. Kepez’in değerli bölgeleri, kentsel dönüşüm adı altında sakinlerinin elinden alınmak istenmektedir.”

Kepezlilerin yanındayız

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, dün olduğu gibi bugün de Kepezlilerin haklı mücadelesinde onların yanında olacağını söyledi. Sapan, “2B ve Kentsel Dönüşüm gibi gerekçelerle Kepez’in deniz gören semtlerinin gasp edilip AKP’nin yandaşlarına peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Dün, Kepez’e TOKİ’yi sokmayacağını söyleyen AKP’li yerel siyasetçilerin yalan söyledikleri ortada. Kepezliler, bir kez daha AKP’nin gerçek yüzünü gördüler” diye konuştu.(MUK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com