AKP korumasında mağdur etmeye devam ediyorlar!..

AKP korumasında mağdur etmeye devam ediyorlar!..
Hükümetten kentsel dönüşüm ihalelerini alan İhlas Grubu 2001’de batan İhlas Finans’ın 70 bin mudisine hâlâ ödeme yapmadı.

AKP Hükümeti’nin iddialara göre Bank Asya’yı batırmak istemesi akıllara TMSF tarafından el konulan İhlas Finans Kurumu’nu getirdi. 2001 yılında iflas edene İhlas Finans'ın yaklaşık 200 bin mudiden hâlen 70 binin paralarının ödenmediği ortaya çıktı.
 
Taraf Gazetesi’nin haberine göre AKP Hükümeti döneminde oluşturulan tasfiye masasının, beş yıl için tüm hesapları tasfiye etmesi kararlaştırılırken, aradan 14 yıl geçmesine rağmen hâlen binlerce mudiye ödeme yapılmaması “finans sektöründe” çifte standart tartışmalarının yaşanmasına yol açtı.
 
1.3 MİLYAR DOLARLIK ZARARA GÖZ YUMULDU

BDDK ve TMSF yönetimi alınan kararla İhlas Finans’ı da 2001 yılında faaliyetlerine son verdi. Ancak son dönemde milyonlarca dolarlık yatırımlar yapan ve yatırımlarıyla Türkiye Gazetesini AKP’nin ‘Yeni Türkiye’ sloganıyla reklamlar yapan İhlas Holding Türkiye’nin ilk özel finans kuruluşlarından biri. BDDK’nın kararı ile birlikte 1.3 milyar dolarlık zarar ve 200 binin üzerinde mudi ortada kaldı. Garanti kapsamında olmadığı için, İhlas Finans mağdurlarının alacakları da, devlet tarafından karşılanmadı.
 
HAKİMİN KARARINI HÜKÜMET KABUL ETMEDİ
 
AKP hükümetinin 2002 yılında hükümete gelmesinden sonra ihlaszedeler olarak bilinen İhlas Finans’tan alacaklarını tahsil edemeyenler yine gündeme geldi. Dönemin TMSF Başkanı olan Ahmet Ertürk İhlas Finans’ta yaşananları bir ‘hortum’ türü olduğunu belirtti ve bankanın hakim hissedarlarının mal varlıklarına da el konulmasını talep etti. Ancak o ödem yeni iktidara gelen AKP hükümeti bu talebi geri çevirdi ve alacaklıların parasının iflas masası aracılığı ile ödenmesi kararlaştırıldı.
 
GAZİOSMANPAŞA’DA 1 MİLYAR 860 MİLYONLUK İHALE
 
İhlas Finans’ın borçlarını ödemek için bir iflas masası oluşturuldu. Yani 2002’de Tasfiye Masası kuruldu. Ve borçların tamamının 5 yılda ödeneceği açıklandı. Bankaya el konulmasını üzerinden yaklaşık 14 yıl geçmesine rağmen, hâlâ mudilerin alacakları ödenmedi. Hâlen, yaklaşık 70 bin mudinin 300 milyon doların üzerinde alacağı bulunduğu kaydedildi. İflas Masası’nın bugüne kadar daha çok, düşük tutarlı mevduatları ödediği öğrenildi. Öte yandan, İhlas Holding kentsel dönüşüm ihaleleri almayı sürdürüyor. Grubun Gaziosmanpaşa'da aldığı kentsel dönüşüm projesinden bir milyar 860 milyon dolar ciro elde edilmesi planlanıyor.
 
PARASINI ALAMAYAN 5 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
 
İhlas Finans’ın kapatılması en çok, faize duyarlı kesimleri etkiledi. O dönemde daha çok “hac” parasını çaldırmaktan korkan ve bunun için faizsiz bankaya yatıran hacı adaylarının, paraları İhlas Finans’ta bulunuyordu. Dolayısıyla, bankanın batması en çok hacı adaylarını etkiledi. Bankanın tasfiye edilmesinin ardından geçen 14 yıllık süreç ise, birçok mudinin de parasını almadan hayatını kaybetmesine tanıklık etti. İhlaszedelerin oluşturduğu platformlarda yer alan bilgilere göre, mudilerin içinden en az 5 bin kişi parasını kavuşamadan hayatını kaybetti. Alacakları ise torunları veya çocukları takip ediyor.(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Borsasında iptal07 Mayıs 2013 Salı 00:24
 • Borsa İstanbul rekor kırdı!02 Mayıs 2013 Perşembe 11:34
 • Tarihin en ilginç hisse satışı22 Şubat 2013 Cuma 00:50
 • Borsada yeni rekor26 Aralık 2012 Çarşamba 16:39
 • Vatandaşı ağlattı, Hazine’yi zengin etti!26 Aralık 2012 Çarşamba 13:43
 • MB Başkanı enflasyon hedefini açıkladı25 Aralık 2012 Salı 15:28
 • Alternatifbank satılıyor24 Aralık 2012 Pazartesi 16:29
 • Dev banka Türkiye’ye geliyor22 Aralık 2012 Cumartesi 14:02
 • S&P, Güney Kıbrıs'ın notunu düşürdü21 Aralık 2012 Cuma 11:42
 • TL’de imza değişiyor21 Aralık 2012 Cuma 09:34
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com