AKP kulisleri bu iddia ile çalkalanıyor!

AKP kulisleri bu iddia ile çalkalanıyor!
Yerel Seçimlerden sonra AKP Bebek katiline özgürlük, Doğu Anadolu'ya özerklik mi verecek?

AKP, Meclis tatile sokulmadan önce çıkarılacak yasalarda önceliği 17 Aralık süreciyle ilgili görülen düzenlemelere verince ''demokratikleşme paketi'' ileri bir tarihe ötelendiği iddia edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın aylar önce açıkladığı “Demokratikleşme Paketi” yine rötar yaptı. Bu hafta Meclis’te görüşülmesi beklenen paket, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim sonrasına kaldı. AKP kurmayları gecikmeye gerekçe olarak “süre darlığı”nı gösteriyor. 

BİR İLERİ TARİHE ERTELENDİ

17 maddeden oluşan ‘paket’in rötarına, 17 Aralık operasyonu sonrası değişen öncelikler yol açtı. AKP, Meclis tatile sokulmadan önce çıkarılacak yasalarda önceliği 17 Aralık süreciyle ilgili görülen düzenlemelere verince “demokratikleşme paketi” ileri bir tarihe ötelendi 

AKP’nin “sessiz devrim” olarak lanse ettiği “Demokratikleşme Paketi” bir türlü Meclis’ten çıkmıyor. Anayasa Komisyonu’ndan geçen, alt komisyonda yeniden şekillenen paketin Meclis’in tatile gireceği tahmin edilen Şubat sonuna kadar yasalaşması beklentisi de boşa çıktı. 17 Aralık operasyonu sonrası yaşanan gelişmelerden sonra yeni gündem başlıklarına yönelen iktidar, önceliği daha çok yargıyı şekillendirecek yasa değişikliklerine verdi. HSYK düzenlemesini Meclis’ten geçiren AKP, araya bir de internet yasası sıkıştırdı. 

YENİ BİR PAKET SUNULDU

Yine 17 Aralık’la bağlantılı görülen yeni bir “paket” Meclis’e sunuldu. Özel Yetkili Mahkemeleri tamamen kaldıran, tutukluluk süresini indiren, gözaltı ve tutukluluklarda ‘somut delil’ şartı arayan düzenlemeler hızlı bir şekilde Adalet Komisyonu’ndan geçti. Hükümet, Anayasa Komisyonu’nun aylar önce kabul ettiği paketi beklemeye alırken önceliği torba yasa ile birlikte Ergenekon, Balyoz sanıklarını da yakından ilgilendiren yasal düzenlemeye vermiş oldu. 

“Demokratikleşme Paketi”nin seçim sonrasına kalmasına gerekçe olarak Meclis’in çalışma süresinin darlığı gösteriliyor. Başbakan Erdoğan, 1 Mart sonrası bütün milletvekillerinin seçim bölgesine giderek çalışmaya başlamasını istiyor. AKP kurmayları, bu süreye kadar paketi çıkarmanın zor olacağını öne sürüyor.

30 Mart yerel seçim sonrasına kalan “Demokratikleşme Paketi”nde yer alan bazı düzenlemeler şöyle: 

- Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na tabi olarak Türkçe dışındaki dillerde örneğin Kürtçe özel okul açılabilecek 
- Seçimlerde her türlü propaganda Türkçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde yapılabilecek 
- Siyasi partiler genel seçimlerde yüzde 3 alması halinde devlet yardımı alabilecek 
- Toplantı, gösteri yürüyüş hakkı ve güzergah belirlenmesinde partilerin, sendikaların, meslek örgütlerinin de görüşü alınacak 
- Nefret, ayrımcılık, yaşam tarzına müdahaleye ağır ceza geliyordu. Nefret suçu işleyenlerin cezası artırılıyor, dini ibadeti engelleyene 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yine yaşam tarzına ilişkin tercihlere müdahale ve bunları değiştirmeye zorlayan kişiye de aynı oranda ceza düşünülüyordu. Düzenlemeyle , ayrımcılığın yanı sıra “nefret suçu”da kanun kapsamına girmiş oluyordu 
- Pakette, zorla değiştirilen köy isimlerine eski isimlerine kavuşma fırsatı tanınıyor.
(BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com