AKP, Kürdistan'a razı oldu

AKP, Kürdistan'a razı oldu
MHP lideri Devlet Bahçeli, dün katıldığı canlı yayında terörle mücadelede verdiği destekten dolayı kendisine teşekkür eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'ye sert eleştiriler yöneltti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, dün katıldığı canlı yayında terörle mücadelede verdiği destekten dolayı kendisine teşekkür eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'ye sert eleştiriler yöneltti. AKP hükümetinin Suriye'de yaşanan olaylarda aldığı tavrın Suriye'nin PKK'yı desteklemesine sebep olduğunu ve adım adım Kürdistan hayaline yaklaşıldığını ifade eden Bahçeli, "Bu gelişmeler Kürdistan'ın kontrollü inşası konusunda AKP'nin ikna edildiğini gösteriyor. Erdoğan'ın temelsiz yersiz iç ve dış politikaları duvara toslamıştır. AKP BOP'un sığ sularında karaya oturmuş Barzani'den can simidi dilemektedir" ifadelerini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de yaşanan olayların insani ölçü ve sınırları aştığını ve oluşan şiddet sarmalının herkes açısından kaygı verici düzeye ulaştığını ifade etti. Suriye'de 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini, şehirlerde acımasız ve insanlık dışı yöntemlerle hakimiyet mücadelesinin devam ettiğini belirten Bahçeli, Suriye'nin "iç savaşın tam ortasında kıvranmakta ve kırılmakta olduğunu" söyledi. BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın görev bırakma kararının da "yaranın pansumanla giderilemeyecek kadar ağırlaştığına" işareti olduğunu ifade eden Bahçeli, "Suriye artık bölünme ve parçalanmanın eşiğindedir" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN SINIRINDA TEHLİKELİ OLUŞUM"

Suriye'de yaşanan gelişmelerin, Esad rejiminin her geçen gün zayıfladığını gösterdiğini kaydeden Bahçeli, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan olayları da Türkiye açısından değerlendirdi. Suriye merkezi yönetiminin alan hâkimiyetini kaybederek "şehir odaklı mücadeleye yönelmesinin" Türkiye açısından birçok sorunun habercisi olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Suriye'nin kuzeyindeki tehlikeli oluşumlar, bölücü terör örgütü PKK ve uzantısı PYD'nin otonom hareketleri, sınırlarımızın hemen bitişiğinde bekamız açısından meşru olmayan bir yapının inşasına yol açmıştır" ifadelerini kullandı.

"4 PARÇALI BÜYÜK KÜRDİSTAN GAYRETİ"

Suriye'nin Kamışlı, Kobani, Afrin, Amude, Derika ve Hemko bölgelerinde PKK, PYD ve peşmerge unsurlarının ittifak yaparak kontrolü ele geçirdiğini belirten Bahçeli, bu bölgelerdeki durumu, "Hükümet binaları bölücü örgüt paçavraları ve İmralı canisinin posterleriyle donatılmış, silahlı militanlar söz konusu şehirlerde denetim ve sözde asayiş görevine soyunmuşlardır" sözleriyle anlattı. Suriye'deki peşmergelerin Irak'ın Kuzeyi'nde Barzani tarafından eğitilip Suriye'ye sevk edildiğini, bunun "AKP hükümetinin gözü önünde" olduğunu kaydeden Bahçeli, "Ortaya çıkan tüm emareler dört parçalı büyük Kürdistan'ın kurulması için ısrarlı bir gayretin varlığını kanıtlamaktadır" tespitinde bulundu. Batılı güçlerin yakın coğrafyalarla ilgili tarihi hesaplarını sürdürdüğünü, bu çerçevede Kürdistan'ın hayata geçmesi için çaba sarf ettiğini belirten Bahçeli, Esad'ın PKK'ya destek verdiğini ileri sürerek şunları söyledi: "Diğer taraftan Esad yönetiminin PKK ve PYD'ye kulvar açması, ülkesinin kuzeyini Türk milletine husumet, Türkiye'nin üniter ve milli yapısına diş bileyen çevrelere deyim yerindeyse teslim etmesi tesadüf görülmemelidir. AKP hükümeti Suriye'deki iç savaşın tarafı "Özgür Suriye Ordusu'nu destekleyip arkasında durdukça, Esad'ta vaktini boş geçirmemekte ve özellikle bölücü mihrakları daha da üzerimize kışkırtmaktadır."

"ESAD-BARZANİ-PKK-PYD BAĞLANTISI"

Başbakan Erdoğan'ın Suriye politikasının Suriye'nin PKK'yı desteklemesiyle sonuçlandığını, bu durumun da Türk milleti için çok acı ve olumsuz neticelere vesile olduğunu söyleyen Bahçeli, "Dikkatimizi çeken en kritik husus, Suriye'nin kuzeyinde yuvalanmış bölücü terör yapılarının Esad'a karşı verilen mücadelenin içinde yer almayışıdır. Kaldı ki Barzani ve taraftarlarının da aynı tavır ve tercihin içinde olduğu görülmektedir. Burada üzerinde tartışılması gereken husus; Esad- Barzani-PKK-PYD arasında nasıl bir bağ ve bağlantının olduğudur. Muhtemel kirli ve karanlık bu koalisyonun ilk ve öncelikli hedefi şüphesiz Türkiye ve Türk milletinin mevcudiyetidir" uyarısında bulundu.

"TÜRKİYE MUHALİFLERE, SURİYE PKK'YA DESTEK VERİYOR"

Türkiye'nin AKP hükümetinin yanlışları nedeniyle "stratejik derinliğin girdabına" savrulduğunu söyleyen Bahçeli, AKP iktidarının, Suriye'deki rejim muhaliflerine verdiği desteğin ve yabancı istihbarat kanalıyla silahlanmalarına göz yummasının Esad'ın PKK kozunu kullanmasına neden olduğunu kaydetti.

"ERDOĞAN'IN SÖZLERİ KURU GÜRÜLTÜ"

"Kürdistan'ın hayalden gerçeğe dönüşme istikametine girmesinin" AKP iktidarını BOP'un angajman ve kabullerine sıkıştırdığına dikkat çeken Bahçeli, "Başbakan Erdoğan'ın bu kapsamda, "Oldu bittilere göz yummayız, eyvallah etmeyiz, yeni haritalara izin vermeyiz' sözleri kuru gürültüden ve boş avunmalardan başka bir anlama gelmemiştir" dedi. Yaşanan süreçte PKK'nın Türkiye sınırlarının hemen ötesinde Türk devletine meydan okuyan bir konuma ulaştığını belirten Bahçeli, "Bu süreç geri dönülmesi çok zor olan bir ortama kapı aralamıştır. AKP hükümeti çöken, çözülen ve çürüyen politikalarıyla Türk milletinin önüne kazılan kuyuyu fark edememiştir. Türk milletinin tüm kırmızı çizgileri bu iktidar eliyle silinmiş ve ihlal edilmiştir. Suriye'deki vuruşmaya ve iç kavgaya açık tarafgirlik milli menfaatlerimizi yerle bir etmiş ve bir asırlık Sevr rüyasının uyanmasına zemin hazırlamıştır" diye konuştu.

DAVUTOĞLU'NA SERT ÇIKTI

Suriye'nin dağılması durumunda Türkiye ve bölge ülkeleri için ağır bir maliyetin ortaya çıkacağı uyarısında bulunan Bahçeli, hükümetin sözde etkin ve aktif politikalarının Türkiye'yi Ortadoğu kördüğümünün içine hapsettiğini ifade etti. Hükümetin izlediği politikayı, "BOP'un acentası" sözleriyle eleştiren Bahçeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da "kötürüm politikaların başlıca müsebbibi" olduğunu ifade etti ve "Ortadoğu'daki sınırların yapay olarak belirlendiğini ifade eden bu zihniyetin, Kamışlıyla Musul arasına duvar örülmesinden rahatsızlık duyan düşünceleri bir yönüyle Kürdistan'a rıza gösteren bir yaklaşım olarak da değerlendirebilecektir" değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu'nu sert sözlerle eleştiren Bahçeli, "Daha küçük ölçeklere bölünmeyi değil de, daha büyük ölçeklerde bir araya gelmeyi öneren ve Suriye'nin kuzeyinde kırmızı çizgilerimizin belirli şartlar çerçevesinde olmayacağını duyuran bakanın, 19.yüzyılda batı çıkarlarını gözeten nazırlara bile taş çıkartması şaşkınlıkla izlediğimiz bir durumdur. Kime ve neye hizmet ettiği tüm çıplaklığıyla ortaya çıkan bu hükümet üyesi, Türk milletini fantezi ve egolarıyla vahim bir açmaza sürüklemiştir. Hatta Dışişleri Bakanı'nın yanı başımızdaki mahvoluş ve yıkılışı, "Bölgede yüzyılın tasfiyesi yaşanıyor' diyerek olumlu anlam yüklemeye kalkışmasını, düştüğü ufuksuzluğun ve omurgasızlığın ispatı olarak da görmek lazımdır" diye konuştu.

"AKP KÜRDİSTAN'A RAZI OLDU"

Suriye'de ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin Kürdistan'ın kontrollü inşası konusunda AKP'nin ikna edildiği anlamına geldiğini savunan Bahçeli, AKP hükümetinin Türk milletinin kaderiyle ve geleceğiyle oynadığını, ileri demokrasi ambalajlı ustalık döneminin Türk milletinin aleyhine tüm unsurların hayata geçirilmesi olarak formüle edildiğini ileri sürdü. "Başbakan Erdoğan'ın temelsiz, yersiz, gereksiz ve idealsiz iç ve dış politikaları en sonunda duvara toslamıştır" diyen Bahçeli, "BOP'un sığ sularında karaya oturan AKP gemisi hızla su almakta, panik ve can havliyle Barzani'den can simidi dilemektedir" ifadelerini kullandı.

"PEŞMERGELERİ EĞİTEN AYNI BARZANİ"

AKP'nin endişe verici şekilde Irak'ın kuzeyinden medet umar hale geldiğini, bunun çaresizliğin ve acziyetin ilanı demek olduğunu ifade eden Bahçeli, "Dün pasaport vererek Ankara'ya çağırdığımız kişilerin bugün ayağına gidilmesi milletimizin kuvvet ve kudretiyle bağdaşmamaktadır. Dışişleri Bakanı'nın en son Erbil ziyareti bunu göstermekte ve hepimize bu sarih gerçeği hatırlatmaktadır. Şu talihsizliğe bakınız ki, Barzani AKP'nin Ortadoğu sığınağı ve dış politika limanı olmuştur. Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin peşmerge yönetimiyle konuşulması bu konudaki birinci muhatabın kim olduğunu yeniden teyit etmiştir. Barzani'nin, peşmerge kamplarında militanları eğitip Suriye'ye yönlendirdiği şüphesiz ve herkesin bildiği gerçekler arasındadır. Suriye'deki Kürt grupları Erbil'e toplayıp kısa ve uzun vadeli planlamalara ev sahipliği yapan aynı kişidir" dedi

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com