AKP kurmayları o toplantıda ne konuştu

AKP kurmayları o toplantıda ne konuştu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası partisinin MYK’sını topladı. Seçim sonuçları, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı, YSK kararlarının Anayasa Mahkemesi’ne taşınıp taşınmayacağına ilişkin tartışmalar masaya yatırıldı.

MYK'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a tepki yağarken Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde AKP'nin aldığı yüzde 45’lik oyu az buldu. “Neden yüzde 50 olmadı? Kazanamadığımız illerin nedenleri araştırılsın. Seçimlerde paralel yapıya, bir kısım medyaya rağmen halk tokadını muhalefete vurdu” dediği belirtildi.

AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün Başbakan Erdoğan Başkanlığı’nda toplandı.  ANKA’nın elde ettiği bilgilere göre; toplantıda; seçim sonuçları, Anayasa Mahkemesi’nin kararları, YSK’nın seçim ile ilgili aldığı kararların Anayasa Mahkemesi’ne taşınıp taşınmayacağına ilişkin hukuki içtihatlar, Meclis çalışmaları ve Cemaatle ilgili değerlendirmeler ele alındı.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN TWİTTER KARARI SİYASİ BULUNDU

AKP MYK toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı eleştirildi. Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere; parti yönetimi AYM Başkanı Haşim Kılıç’a hem alınan karar hem de toplantının toplanış şekli nedeniyle tepki gösterdi. AYM'nin aldığı kararın “hukuki” değil, “siyasi” olduğu kanaatinin hakim olduğu toplantıda, Twitter karanının bazı gayri resmi kesimleri memnun edeceği yorumlarının da yapıldığı kaydedildi. Erdoğan’ın hukukçu kurmaylarından Anayasa Mahkemesi’nin, Twitter kararını, kararı alırken toplanma şeklini hukuki çerçevede araştırmaları talimatı verdiği öğrenildi.

Öte yandan, muhalefet partililerinin seçim sonuçlarına ilişkin YSK’nın aldığı kararları Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasına yönelik açıklamaları da değerlendirildi. Toplantıda hukukçu kurmaylarınca Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir yetkisi olmadığı belirtildi. Ancak, buna rağmen bu konunun da incelenmesi fikri benimsendi.

"SEÇİM SONUÇLARI NİYE YÜZDE 45, 50 DEĞİL?"

Başbakan Erdoğan, seçim sonuçlarından memnun olduğunu ancak bazı illeri çok az oy farkıyla kaybedilmesinin araştırılması talimatı verdiği belirtildi. Bunun için parti teşkilat başkanlığının oluşturacağı “seçim komisyonu” özellikle Tekirdağ, Ağrı, İğdır, Yalova ve Adana’da seçim sonuçlarına ilişkin inceleme yapacak. Başbakan Erdoğan’ın, toplantıda seçimden önce yapılan anketleri anımsatarak, bu oy oranının yüzde 50’ye çok rahat çıkabileceğini, ancak bu seçimde bazı hataların yapıldığı eleştirisini de getirdiği kaydedildi.

17 ARALIK SÜRECİ OYLARI ARTIRDI

Toplantıda, 17 Aralık süreci ve sonrasında gelişen olayların AKP seçmenini etkilemediğini aksine kararsız seçmeni de AKP’ye yönelttiği görüşleri ağırlık kazandı. Seçimde halkın ne cemaate, ne muhalefete ne de medyaya inandığı ve itibar etmediği dillendirildi. Bu seçim de muhalefet partileri özellikle cemaat ve uzantıları ile medyanın halktan ağır bir tokat yediği görüşleri yapıldığı belirtildi.

GEREKEN HER ŞEY YASAL YA DA YÖNETMELİKLE YAPILACAK

Toplantının bir diğer önemli gündem maddesi de 17 Aralık süreci ve sonrasında yaşanan olaylar ile dinleme kayıtlarının sosyal medya aracılığı ile yayılması ele alındı. Erdoğan’ın, MYK üyelerine ayrıntı vermediği ancak, cemaatin ve uzantılarının gerek yasal gerekse yönetmelikle Devlet içindeki kadrolarının tasviye edileciğini de anlattığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili konunun gündeme gelmediği toplantıda, cumhurbaşkanlığı adaylığına yönelik yapılan açıklamalar gündeme geldiği belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın, partili ve kabine üyelerinin parti kararları ve Başbakan’ın görüşleri alınmadan yapılan açıklamaları da erken ve gereksiz bulduğu kaydedildi.

MECLİS ÇALIŞMALARI

Meclis çalışmalarının da anlatıldığı toplantıda, MİT Yasasında yapılan değişikliklerin Başbakan Erdoğan’a sunulduğu ve bu değişikliklerle birlikte Yasanın yarın Genel Kurul’da ele alınması kararı alındı. 4 eski bakanla ilgili soruşturma komisyonunun kurulmasına ilişkin çalışmaların da ne şekilde olacağı Nisan’ın son haftasında belli olacak. (SBK)

Odatv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com