"AKP Kütahya'nın Değerlerini Neden Taşeronlaştırdı?"

"AKP Kütahya'nın Değerlerini Neden Taşeronlaştırdı?"
İsmet İnönü'nün torunu ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsüm Bilgehan ve CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü dün CHP Kütahya İl Başkanlığını ziyaret ederek, yaklaşan referandum süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundular.

İsmet İnönü'nün torunu ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Gülsüm Bilgehan ve CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü dün CHP Kütahya İl Başkanlığını ziyaret ederek, yaklaşan referandum süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundular. AKP'nin Kütahya'da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarını yok pahasına taşeronlaştırdığını da savunan Bilgehan; 'Özelleştirmelerden dolayı Kütahya'da işsizlik patlaması meydana gelmiştir ve Kütahya göç veren bir il konumuna gelmiştir' dedi.
Referandum'da halkı bilgilendirmek için görevlendirilen Genel Sekreter Yardımcısı Gülsüm Bilgehan Kütahya, Uşak, Denizli, Bilecik ve Kahramanmaraş illerini gezerek halkın niçin referanduma hayır demesi gerektiğini anlatıyor. Dün Kütahya'ya Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü birlikte gelen Gülsüm Bilgehan CHP Kütahya İl Başkanlığında CHP İl Başkanı Ali Rıza Muslu ve partililerle birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Öncelikle Kütahya ile ilgili CHP Kütahya İl Başkanı A.Rıza Muslu'dan Kütahya ile ilgili bilgi alan Bilgehan, Kütahya'daki birçok kamu kurum ve kuruluşunun AKP tarafından taşeron firmalara verildiğini öğrendiğinde; ' AKP'nin zihniyeti bu zaten 'sat kurtul' politikası ile halkın ve devletin öz kaynaklarını yok pahasına taşeronlaştırmaya çalışıyorlar. Bu durum AKP yandaşlarının lehine halkın ise aleyhine gelişiyor. Satılan kamu kurumlarında daha önce 300-500 kişi çalışırken taşeronlaştırılmadan sonra ki dönemde ise 50 ile 100 kişi çalışıyor. Peki AKP'ye sormazlar mı geriye kalan işsiz insanlar ne yapacak nasıl geçimini sağlayacak? Ama AKP'nin böyle bir düşüncesi olmaz çünkü böyle bir düşünce olmuş olsaydı. AKP bu kamu değerlerini devletin göz bebeği olan yerleri taşeronlara satmazdı.' şeklinde satılan kamu kurumlarıda çalışan insanların durumuna dikkat çektti.
AKP'nin referandum sürecinde de samimi olmadığını savuan Bilgehan, Anayasa değişikliği paketinde bulunan maddelerin çoğunun mevcut Anayasa'da olduğunu vurgulayark AKP'nin halkın gözünü boyamak için pakete bazı farklı maddeller eklediğini iddia etti. Değişiklik paketine halkın yararına maddelerin yer almadığını savunan Bilgehan, konuşmasına şu çarpıcı açıklamalarla devam etti:
'Halk bazı şeylerin farkında değil tam olarak çünkü maddeler halka tam olarak anlatılmıyor. Aynı şekilde bu Anyasa değişikliği paketi Avrupa'nın değişik bir ülkesinde de gerçekleşse halk yine böyle terettütte kalır. Halk neyi oylayacağını tam olarak bilmediği için ister istemez kararsız kalıyor. Onun için bizde partimizin bize vermiş olduğu görev doğrultusunda Kütahya'ya geldik ve bildiklerimizi Kütahyalılarla paylaşmaya çalışıyoruz.' Yapılacak referandumda 'evet'in çıkması durumunda Türkiye'de kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalkacağını ve kuvvetler birliği ilkesinin yeniden güçlü olan siyasi partinin eline geçeceğini savunan Bilgehan Kütahyalıların böyle bir oyna 'hayır' oyu ile izin vermemeleri gerektiğini dile getirdi.
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ise yaptığı açıklamada Kütahyalıların 8 yıldan beri AKP'ye oy verdiğini ancak AKP'nin buna karşın Kütahya'ya bir şey vermediğini aksine Kütahya'nın elinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarını taşeronlaştırmaya başladığını iddia etti.
Konuşmasına çarpıcı açıklamalarla devam eden Çöllü:
'8 yıllık AKP iktidarında işçinin, memurun, çiftçinin, esnafın emeklinin sorunlarına çözüm bulunamadı. Bu anayasa değişikliğiyle de bulunamaz. 24 madde arasında hukukun dokusunu bozacak iki madde konuyor. Biz, hukuku siyasetin baskısı altına almak isteyen bu maddeleri zehirli hapa benzetiyoruz. 24 maddede bazı olumlu düzenlemeler yapılırken araya zehirli hap konulmasını doğru bulmuyoruz. Kütahya'da bu zehirli hapın yutulmasını engellemek için çalışmalar yapmak için geldik. Hukukun hiçbir kurumun baskısı altına alınmaması gerektiğini savunuyoruz. Canımızı, malımızı emanet ettiğimiz hukuk sistemiyle bu şekilde oynanmalıdır. Adalet kavramının bu şekilde tartışılır hale getirilmesi kimseye yarar sağlamayacaktır. CHP tüm örgütleriyle birlikte bu referandumda hayır diyecek ve bu 'Hayır' sesi tüm Türkiye'de yükselecektir” şeklinde açıklamalarda bulundu.
(Haber: Mustafa AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com