AKP ‘Maneviyat Bakanlığı’ kuracak!

AKP ‘Maneviyat Bakanlığı’ kuracak!
'Ekonomi iyi ama maneviyat kötüye gidiyor' diyerek maneviyatı yükseltecek bakanlık öneren AK Partili Saral, 'dizilere dini ve milli dizayn' getirecek bir teklif hazırlıyor.

AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral’dan tartışma yaratacak çıkış. Saral, Erdoğan’ın başlattığı dizi tartışması daha ileri seviyeye taşıyarak, dizileri yasaklayabilecek bir kanun teklifi hazırladıklarını söyledi.

Saral, ‘gençleri ve aileleri batı kültürünün etkilerinden korumak’ amacıyla ‘Maneviyat Bakanlığı’ kurulmasını da istedi.

Saral, ‘Ekonomimiz iyi yönde gelişiyor ama milli ve manevi gidişat aynı yönde ilerlemiyor. Bu yüzden, bununla ilgili çalışmaları yapabilecek, tedbirleri alabilecek bir Maneviyat Bakanlığı kurulması gerektiğine inanıyorum’ dedi.

Saral, toplumda manevi ve ahlaki boşluk bulunduğunu savunarak, ‘Türk aile yapısında hiç olmayan çarpık ilişkiler görüyoruz. 2023 hedefimize uyan, inancıyla, tarihiyle, kültürüyle gurur duyan bir gelecek istiyoruz. Milli ve manevi değerlerinin iç içe geliştiği bir yapı istiyoruz. Bunun için de gerekirse bu işle ilgilenen bir bakanlık olabilir’ diye konuştu.

Medya dünyasına dizayn

Saral, Meclis Başkanlığı’na sunacağı ‘dizi teklifi’ için de şunları dile getirdi:

‘Çalışmamızda son aşamaya geldik. Gerekçemizi hazırlıyoruz. Teklifimizin içeriği, tarihimize, kültürümüze, inancımıza uymayan, neslimizi geçmişinden koparan, çarpık aile ilişkileri, dinimizin, gelenek ve göreneklerimizin men ettiği, ahlaksızlaştıran görsel ve yazılı eserlere karşı düzenleme öngörüyoruz. Basın ve yayını milli ve manevi değerlere bağlı olacak şekilde daha tertipli hale getirmeyi amaçlayan bir düzenleme teklifinde bulunacağız.’

Devletin böyle bir görevi yok

Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çayır, ‘Maneviyat Bakanlığı’ önerisini sosyolojik açıdan yorumladı. İşte Çayır’ın tespitleri: ‘Bence milletvekilinin bu önerisi Türkiye’deki dindar kesimlerin son yıllardaki duygularına tercüman oluyor. Çünkü dindarlar bir taraftan kentlileşiyor, ama kendi dindarlıklarını yeniden üretmekte zorlanıyor. Milletvekilinin, ‘ekonomi iyi maneviyat kötüye gidiyor’ şeklindeki sözleri tam da bu durumun bir yansıması. Ancak Türkiye’de homojen bir Müslüman nüfus yok. Hükümetin de böyle bir görevi yok. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana devlet dini kontrol etmeye çalıştı. Diyanet İşleri de bunun bir örneği. Son zamanlarda ‘dinimizi istediğimiz gibi yaşayamıyoruz’ duygusu dindar olmayan kesimlere karşı bir tavra dönüşüyor. Dolayısıyla hükümetin görevi demokrasi tesis etmektir. Milletin maneviyatını kurtarmak değil.’ (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com