AKP masayı dağıtıyor!

AKP masayı dağıtıyor!
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “tanıdığı sürenin dolması” üzerine 4 partiden üyelerin katılımıyla oluşturulan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu aracılığıyla, anayasanın uzlaşmayla yapılması umudu çok büyük oranda tükendi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AKP’den sürenin dolduğuna ilişkin gelen mesajlar üzerine önceki gece Cemil Çiçek başkanlığında yaklaşık 3 saat süren bir toplantı yaptı.
 
Toplantı öncesinde AKP’li komisyon üyeleri Mehmet Ali Şahin, Mustafa Şentop ve Ahmet İyimaya ile bir araya gelen Çiçek, Başbakan Erdoğan’ın tavrı hakkında bilgi aldı.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, AKP’li üyeler Çiçek’e, 165 maddenin müzakere edilmesine karşın uzlaşılan madde sayısının sadece 30 olduğunu, temel hak ve özgürlükler bölümünde partilerin anlaşma sağlayamadığı 41 madde üzerinde ise ancak 9 maddede daha mutabakat umudunun olduğunu, bu tablonun komisyonun çalışmalarını yürütmesinin çok anlamlı olmadığı görüşünü ilettiler.
 
Çiçek, daha sonra komisyonu topladı. Çiçek, “Zamanı iyi kullanamadık” yakınmasında bulunurken, AKP ile CHP ve MHP’li üyeler karşılıklı olarak birbirini suçladı. AKP’li üyeler, muhalefetin uzlaşmaya yanaşmaması nedeniyle çok zamanda az iş yapıldığını, verimli çalışılmadığını gerekçe göstererek uzlaşma komisyonu çalışmalarına son verilmesini istedi. AKP’liler, “Bu komiyon işlevini yitirdi, misyonunu tamamladı. Üç kez süre uzattığımız halde tablo ortada. Uzlaşılamayan maddelerin büyük bölümünün başkanlık sistemi ile bir ilgisi de yok. Temel hak ve özgürlükler gibi en kolay uzlaşılacak bölümde bile yapılan ikinci tur görüşmelere rağmen bir ilerleme sağlayamıyor, uzlaşılan madde sayısını artıramıyorsak devam etsek ne olacak? Son olarak yürütme bölümünü görüşüyoruz. Bu bölüm bittiğinde geriye yapacak bir şey de kalmıyor” görüşünü dile getirdi.
 
CHP ve MHP’liler ise AKP’nin başkanlık sistemi ve çözüm sürecinin komisyon çalışmalarını tıkadığını belirterek, “Biz burada tam aksine az zamanda çok iş yaptık. Ancak başkanlık sistemi talebi ve İmralı süreci ile uzlaşma masasını bloke eden siz oldunuz” görüşünü ifade etti. CHP ve MHP komisyonun kendini feshedip çalışmaları sonlandırma yetkisi bulunmadığı görüşüyle AKP’ye, “Eğer bu iş bitti diyorsanız buyrun siz çekilin” resti çekti. Üyelerin parti yönetim ve liderleriyle yapacakları son değerlendirmelerin ardından yarın Çiçek başkanlığında son bir “tamam mı devam mı” toplantısı yapılması kararlaştırıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com