AKP, Mavi Marmara’ya neden binmedi?

AKP, Mavi Marmara’ya neden binmedi?
İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı hava saldırıları bir haftadan beri devam ediyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Çıkan sesler de ya bizim başbakanınki gibi cılız kalıyor ya AKP’nin büyük umut bağladığı Obama’nınki gibi İsrail’e tam destek veriyor. Tayyip Er

SANSURSUZHABER.COM / ANALİZ - İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı hava saldırıları bir haftadan beri devam ediyor. Saldırılarda şimdiye kadar 100’ü aşkın sivil masum insan hayatını kaybetti. Bunların 20 kadarının da çocuk olduğu belirtiliyor. Dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı yaşanıyor ama kimseden çıt çıkmıyor. Çıkan sesler de ya bizim başbakanınki gibi cılız kalıyor ya AKP’nin büyük umut bağladığı Obama’nınki gibi İsrail’e tam destek veriyor.
 
Tayyip Erdoğan’ın sözleri neden mi cılız kalıyor? Lütfen yankısına bir bakıverin. Kim dikkate alıyor, hangi saldırıyı engelliyor veya kader ortağı Obama’nın yaklaşımını dahi etkileyebiliyor mu? Hayır, en ufak bir tesiri yok. Hatta Obama, Erdoğan’dan Hamas’ın roket atışlarına son vermesi için devreye girmesini bile isteyebiliyor. İsrail ise tek kelime ile bile olsa cevap vermiyor. Başbakan da, Amerika’yı, Avrupa’yı, Birleşmiş Milletler’i tehdit etmeye devam ediyor. İslam dünyasından ise, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de dahil tek söz eden çıkmıyor.
 
Bunları Türkiye’yi kimsenin dikkate almadığını ifade etmek için yazmıyoruz. Tam aksine, 5-10 yıl öncesine kadar Türkiye bölgesinde şimdikinden çok daha etkili bir ülke idi. Bölgede hesabı olan tüm güçler, Türkiye’yi yanına almaya çalışır, Türkiye’nin laik demokrasisinin kazanımlarıyla ulaştığı noktayı hesaba katmak zorunda kalırlardı. Ancak Türkiye, 10 yıl içinde AKP’nin Stratejik Derinliği’nde boğuldu. Türkiye’yi boğan bu stratejideki “iki yüzlü” siyaseti anlamak içinse başlıktaki soruyu bir kez daha sormak gerekiyor. AKP, Mavi Marmara’ya neden binmedi?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com