AKP neye uğradığını şaşırdı

AKP neye uğradığını şaşırdı
Erken Yerel Seçimler ile ilgili yapılan Anayasa değişikliği teklifinde AKP neye uğradığını şaşırdı.
TBMM Genel Kurulu'nda, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi, 72 ret oyuna karşın 360 oyla kabul edildi.
 
Meclis'te çıkan 360 oyun ardından AKP grubu acil olarak toplanıyor.
 
360 oyla kabul edilen teklif referanduma gidebilir.
 
Gül'ün teklifi TBMM'ye iade etmemesi durumunda referandum gündeme gelecek.
 
Anayasa değişiklik tekliflerinde 330-367 oy aralığında teklif referanduma sunuluyor.
 
BAHÇELİ: FİRE BİZDEN DEĞİL
 
Yerel seçim tarihinin 5 ay öne alınmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin sürpriz bir şekilde 360 oyla geçmesi 'referandum' ihtimalini doğurdu. 
 
Konuyla ilgili açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli, oylamada yaşanan firenin kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.
 
Bahçeli şunları söyledi:
 
''İnancım odur ki TBMM'de bulunan arkadaşlar daha önceki irade beyanına paralel hareket ederek kabul oyunu vermişlerdir diye düşünmekteyim. Böyle bir durum karşısında MHP, sayın Cumhurbaşkanı tekrar Meclis'e gönderirse, referandum yolu itibariyle, o zaman MHP Meclis'te var olan iradesini devam ettirir.
 
Ama Cumhurbaşkanı'nın tasarrufu ne olursa olsun, geri çevirmedi; o zaman seçimlerin bundan böyle zamanında yapılması noktasında MHP yoluna devam eder. 29 Mart 2014 tarihinde seçimlerin yapılması konusunda da herhangi kendisine göre bir sakıncası yoktur. MHP 27 Ekim'e de, 29 Mart'a da hazır.''
 
8 FİRE VAR
 
Teklifi hazırlayan AKP ve MHP'nin Meclis'teki toplam sandalye sayısı 377 bulunuyor. Mazeretli odukları gerekçesiyle AKP’de 4; Meclis’te 51 sandalyesi olan MHP’de de 5 milletvekili oylamaya katılamadı. Bu durumda iki partide oylamaya katılan 368 kişiden 8’inin teklife ‘hayır’ oyu verdiği ortaya çıkıyor.
 
AKP'li yetkililer, gizli oy nedeniyle firenin nereden kaynaklandığını tespit şanslarının bulunmadığını vurguladı. 
 
İŞTE OYLAMAYA KATILMAYAN AKP ve MHP'LİLER
 
TBMM Genel Kurulu'nda, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifine AKP'den 3, MHP'den ise 4 milletvekili mazeretleri nedeniyle katılmadı.
 
Alınan bilgiye göre, Genel Kurul'da, 72 ret oyuna karşılık 360 oyla kabul edilen teklifin 1. maddesindeki oylamaya AKP'den, TBMM Başkanı Cemil Çiçek de dahil olmak üzere 7 milletvekili, 2. maddesindeki oylamaya 6 milletvekili, tümü üzerindeki oylamaya ise 4 milletvekili katılmadı.
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in birleşimi yönettiği tümü üzerindeki oylamada, mazeretleri nedeniyle AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı hazır bulunmadı.
 
Oylamaya MHP'den ise İstanbul Milletvekili Engin Alan ile birlikte, Konya Milletvekili Faruk Bal, Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Trabzon Milletvekili Koray Aydın ve Ankara Milletvekili Mustafa Erdem katılmadı.
 
Anayasa değişikliği teklifini CHP ve BDP desteklemedi. Teklifi ortak veren AKP'nin 326, MHP'nin ise 51 milletvekili bulunuyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com