"AKP OHAL'i geri getirdi"

"AKP OHAL'i geri getirdi"
Meclis koridorlarında bugün 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nden çıkan karar konuşuluyor...

13 Şubat'ta uygulanmaya başlanan ancak kamuoyunun dün haberdar olduğu "arama kararı" hem şaşkınlık hem de tepkiye neden oldu. Karara göre yaklaşık  üç milyon kişinin yaşadığı Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar’da yaşayanlar veya bu bölgelerden geçenler 13 Şubat-27 Şubat 2014 tarihleri arasında aranabilecek.

Emniyetin  talebi üzerine verilen karara göre kişilerin üstleri ve araçları ile özel kağıtları ve eşyaları  “önleme” amacıyla aranabilecek.

LEVENT GÖK, YASAL GİRİŞİMDE BULUNACAK

Karara ilk tepki dün Meclis Genel Kurulu'nda konuşan CHP Ankara milletvekili Levent Gök'ten geldi. "Türkiye'de, Ankara'da bugün olağanüstü hâl ilan edilmiştir, Ankara'da bugün sıkıyönetim ilan edilmiştir. " diyen Gök, iktidar üyelerini de bu karara karşı çıkmaya çağırdı.

AKP'li Mehmet Metiner de "Karar yanlış, kim vermişse yanlış bu karar." sözleriyle karara tepki gösterdi.

Muhalefet milletvekilleri sabah da ardı ardına yaptıkları açıklamalarla kararın yanlış olduğunu vurguladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kararın iptali için Levent Gök'ün yasal süreç başlatacağını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: "Bu kararın alındığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. OHAL'den de kötüdür. Ankara'da fiili bir  sıkıyönetim vardır"

"AKP, OHAL HUKUKUNU TEKRAR TEDAVÜLE SOKTU"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: "Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün mahkeme kararı olmaksızın kişileri arayabilmesi fiili bir OHAL’dir. Ankara Emniyet Müdürlüğü, hangi somut gerekçeyle Ankara'da mahkeme kararı olmaksızın arama yetkisi talep etmiş ve 10. Sulh Ceza Mahkemesi bu kararı hangi somut dayanaklara göre vermiştir? OHAL hukukunu tekrar tedavüle sokan AKP, bu uygulamayı tüm Türkiye’ye yaygınlaştırdığı için övünebilir! Çünkü artık ülkenin dört bir yanında ve başkentinde halk, her an aranma, gözetlenme korkusu yaşıyor. Fakat halkımız bilmelidir ki onların bu korkusuna sebep olan uygulamalar, bizzat siyasi iktidarın korkularının eseridir. Bugün AKP’nin ve Başbakan’ın tüm korkularını ve paranoyalarını halk korkusu beslemektedir. Halkından korkan hiçbir iktidar ayakta kalamaz!”

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan :"Sessiz bir olağanüstü hal uygulaması var. İnsanlar özgür hareket edemeyecekler. Eğer gerçekten böyle birşey yapılacaksa seyahat  özgürlüğü ve can güvenliği kalmayacak." 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin:

"Açık açık ve altını çizerek söylüyorum Ankara’da 6 ilçe için 15 gün süreyle alınan genel arama kararı, AKP’nin kara ve hukuksuz döneminin kararıdır. İşte uyarısını yaptığım olağanüstü hal ve sıkıyönetim uygulaması budur. Yolsuzluk, rüşvet, karapara aklama, çamuruna  saplanmış AKP seçim yaklaştıkça daha büyük sorumsuzluklar ve hukuksuzluklar yapacak, yaptıracak, böylece ayakkabı kutularındaki dolarları, bir bakanın koluna takılan Mamak’ta 10 daire bedelindeki kol saatine, TÜRGEV’e oluk oluk akan milyon dolarları, havuzum şöyle olsun, perdesi böyle olsun talimatlarını ve kıskaca alınan medyadaki ALO Fatihleri unutturmaya çalışacaktır. Bu gidişe dur demenin yolu AKP’yi sandığa gömmek ve Türkiye’yi de, demokrasiyi de insan hak ve özgürlüklerini de kurtarmaktır”(BEO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com