"AKP operasyon partisi oldu"

"AKP operasyon partisi oldu"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, askeri darbelere ilişkin yapılan yargılamalarla ilgili sorunun “AKP’nin samimiyetsizliği” olduğunu belirtti.

Erdoğan Toprak, "AKP ve askeri darbeler aynı mantık, hesaplaşma ve intikam duygusuyla hareket ediyor. CHP olarak açık ve net bir biçimde askeri vesayete de AKP otoriterizmine de karşıyız. Can Yücel’in dediği gibi ‘Başka türlü bir şey benim istediğim" dedi.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada ilke olarak demokrasinin, adaletin, milli iradenin üstünde hiçbir güç, yetki ya da otoriteyi kabul etmeyeceklerini belirterek, CHP yönetimi olarak her koşul ve şartta tam demokrasinin gerçekleşmesi için mücadele verdiklerinin altını çizdi.
Bugün askeri darbelere ilişkin bir takım yargılanmalar yapıldığını, buradaki sorunun ise “AKP’nin samimiyetsizliği” olduğunu belirten Toprak, şunları kaydetti: “AKP askeri darbeleri milli iradeye karşı bir suç olarak görmektedir. Ama aynı AKP milli iradenin temsilcisi milletvekillerini cezaevinde tutabilmektedir. AKP darbe dönemlerindeki cadı avından rahatsızlığını dile getirmektedir. Ama aynı şeyi AKP de yapmakta ve kendisine muhalif herkesi cezaevlerine doldurmaktadır. AKP darbe hukukundan şikayet etmekte ama aynı AKP insanları yıllarca suçlarını bilmeden cezaevinde tutmaktadır. Darbecilerde kendileri için özel mahkemeler kurar ve önlerine gelen herkesi tutuklarlardı. Şimdi AKP kendi Özel Yetkili Mahkemelerini kurmuş ve istediği kim varsa cezaevine koyuyor. Bütün bu çelişkiler uzatılabilir ama buradan çıkarılacak sonuç AKP ve askeri darbelerin aynı mantık, hesaplaşma ve intikam duygusuyla hareket ettiğidir. CHP olarak açık ve net bir biçimde askeri vesayete de AKP otoriterizmine de karşıyız. Hiçbirinden yana olmayız. Tam demokrasiden, hukukun üstünlüğünden ve milli iradenin egemenliğinden yanayız. Can Yücel’in dediği gibi ‘Başka türlü bir şey benim istediğim’.”

"AKP OPERASYON PARTİSİ OLDU”

28 Şubat süreci soruşturmasının zamanlamasına da dikkat çeken Toprak, “Bir başka durum da AKP’nin klasikleşmiş tavrıdır. AKP ne zaman zora girse ve süreçleri yönetemezse hemen bir operasyon yapıp gündemi değiştiriyor. Darbeciler de böyle yapardı. Deniz Feneri davasında zora düşen, Suriye sorununda dünyada yalnız kalan ve bataklığa saplanan AKP operasyonlarla durumunu kurtarmaya çalışıyor. AKP siyasi bir parti olmaktan çıkmış bir operasyon partisi olmuştur. Bu durum adalete olan güveni yok etmekte ve bunların hiçbiri AKP’yi kurtarmaya yetmeyecektir” dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com