"AKP oylarını artırdıkça Türkiye geriye gitmiştir"

"AKP oylarını artırdıkça Türkiye geriye gitmiştir"
CHP'li Akif Hamzaçebi AKP'lileri çileden çıkartacak sözler sarf etti

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''AKP her seçimde oylarını artırdıkça Türkiye demokraside, insan hak ve özgürlüklerinde daha geriye gitmiştir'' dedi.

Partisinin Ümraniye Ihlamurkuyu Mahallesindeki 1. Bölge İrtibat Bürosunun açılışını yapan Hamzaçebi, İnsan Hakları Haftasında bulunulduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin, insan hak ve özgürlüklerinde mesafe alan değil, mesafe kaybeden bir ülke konumunda olduğunu savundu.

AKP MAHKEMLERİN YERİİNE KARAR VERİR OLDU!

Türkiye'de insanların 9 yıl öncesine göre daha özgür olduğunu söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Hamzaçebi, bugün hapishanelerdeki 125 bin kişiden yarıya yakınının tutuklu olduğunu, bunların şimdiden suçlu olduğunun söylenemeyeceğini, ancak iktidarın, tutuklulara mahkum gözüyle baktığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''CHP'nin, tutukluluk sürelerinin indirilmesine ilişkin teklifi ortaya konulduğunda, '2 bin 500 kişi tahliye olur' diyorlar. Peki tutuklu olan insanlar mahkum mu olacak, tutuksuz yargılananlar beraat mı edecek- Siz mahkemelerin yerine geçerek karar mı verdiniz- Böyle bir anlayış var iktidarda. Tutuksuz yargılananlar mahkum olabileceği gibi, tutuklu yargılananlar yarın beraat edebilirler. Bu kararlar kesinleşinceye kadar herkes masumdur. Biz buna inanıyoruz.''

"PARASIZLIK YÜZÜNDEN CENAZESİ GÖMÜLEMEYEN VATANDAŞI 'TERÖRİST' İLAN EDİYORLAR"

Hamzaçebi, geçen yıl 160 kişinin hapishanelerde kendisine tedavi imkanı sunulmadığı için hayatını kaybettiğini ifade ederek, ''Bunların arasında, parasızlık nedeniyle cenazesini belediyelerin kaldırdığı kişiler var. Bu kişiler örgütün finansmanını sağlayan kişiler olarak yargılanmıştı, bunları unutmadık'' diye konuştu.

"PARASIZ EĞİTİM İSTMEK AKP DÖNEMİNDE SUÇ OLMUŞTUR"

''Bugün cezaevleri, iktidara karşı olan, iktidara karşı görüş ifade eden insanlarla, bilim adamları, aydınlar, gazeteciler ve gençlerle dolu'' diyen Hamzaçebi, ''Hiçbir demokraside yumurta atmak, 'parasız eğitim istiyoruz' pankartı açmak suç değildir. Ama Türkiye'de bunlar suçtur. Bunlar AKP iktidarı döneminde suç olmuştur'' dedi.

Hamzaçebi, bugünkü iktidarın Emevi iktidarı gibi olduğunu, Türkiye'nin 1200 sene geriye gittiğini savundu.

Hamzaçebi, hükümetin ekonomiyi devraldığında enkaz edebiyatı yaptığını, 2001 krizi çok ağır bir kriz olmasına rağmen 2011 sonu itibariyle işsizliğin 2002 seviyesinin üzerinde olduğunu ifade etti.

"ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR"

Milli eğitimin öğretmen ihtiyacına işaret eden Hamzaçebi, şöyle konuştu:

''Öğretmenlerimiz atama bekliyor. Bu hükümetin seçimden önceki bakanı Nimet Çubukçu, 2011'de 55 bin öğretmen alınacağını söyledi. Yeni bir hükümet kuruldu. Yeni bakanın, eski bakanın verdiği söz karşısında ettiği bir cümle var; 'Öğretmenlerimizden özür diliyoruz'. Milli Eğitim Bakanlığı özür dileme makamı değildir. Okulların öğretmen ihtiyacı, atanamayan öğretmen sorunu varsa bunları derhal atayacaksın. CHP'nin, 115 bin öğretmenin önümüzdeki yılın Ağustos ayının sonuna kadar atanması yönünde verdiği teklif var. Sorunlar karşısında duyarlı olduğunu söyleyenler özür dilemezler, CHP'nin verdiği teklifi alır yasalaştırırlar.''

Hamzaçebi, seçimlerde hangi sözü verdilerse, Meclis'te onun adımlarını attıklarını vurgulayarak, buna 2B ve askerliğin kısaltılmasına ilişkin tekliflerini örnek gösterdi.

(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com