AKP öyle bir karar aldı ki, bilim insaları çıldırdı!

AKP öyle bir karar aldı ki, bilim insaları çıldırdı!
Türkiye Bilimler Akademesi'nin üyelerinin atanmasına hükümetin Kanun Hükmünde Kararname'yle müdahele etmesi bilim dünyası ile iktidar arasını açtı.

AKP hükümeti Türkiye Bilimler Akademisi'ne (TÜBA) üye atama yetkisini ele almak için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarınca bilim adamları da çileden çıktı.

TÜRKİYE DEĞİL, AKP AKADEMİSİ...

Uzun yıllardır Cumhuriyet gazetesinin Bilim Teknik ekini hazırlayan gazeteci Orhan Bursalı gazetedeki köşesinde TÜBA'nın yeni kararnameyle, AKP İktidarı Bilimler Akademisi'ne dönüştürüldüğünü öne sürerek, "Türkiye Bilimler Akademisi, hükümetin aldığı son kararla, bilim akademisi kimliğini yitirdi. Bu kimliğiyle, uluslararası bilim akademilerinden de atılır" diye yazdı.

Milliyet'in haberine göre TÜBA üyesi bilim insanlarının son umudu ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün uygulamayı engellemesi...

AKP hükümeti, KHK ile Türkiye Bilimler Akademisi'ne üye atama yetkisi alınca, bayram süresince toplanan üyeler, TÜBA'nın artık bir akademi olarak işlevinin sona erdirildiği kanaatine vardılar. Toplantıda akademi üyelerinin hemen istifa etmeleri ve yeni özerk bir akademi kurulması istendi. Ancak TÜBA, bu kararı almadan önce son bir kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşüp bu yeni yapının yol açacağı olumsuz gelişmeler hakkında bilgi verme kararı aldı. Eğer bu görüşmeden de sonuç alınamazsa, üyeler istifa edecek ve yeni bir yapıda örgütlenecekler.

BİLİM AKADEMİLERİ KARŞI

TÜBA'nın kendi web sitesinde yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi:

ŞENGÖR AĞIR KONUŞTU...

TÜBA'nın kuruluşunda söz sahibi olan bilim adamlarından Prof. Dr. Celal Şengör, alınan kararı eleştirdi: "İktidar, TÜBA üyelerinin üçte birini hükümetin, üçte birini de YÖK'ün seçmesinin kararlaştırdı. Bir bilimler akademisi yalnız ve yalnızca bilimsel kıstaslarla üyelerin seçildiği ve işlerin sadece ve sadece bilimsel kıstaslara göre yürüteleceği bir kurumdur. Bu kuruma dışardan müdahaleye kalkmak bilimler akademisinin ne olduğunu bilmemek demektir"

"Bu yeni kuruluş, dünyadaki özerk bilim akademileri geleneğine uymadığı gibi, gelişmeden haberdar olan uluslararası kurum ve kuruluşlarca kaygı veren bir gelişme olarak değerlendirilmiştir. Bu gelişmeyi öğrenen ve izleyen üyelerimizle bayram günlerinde Ankara'da ve İstanbul'da yapılan iki toplantıda, Türkiye Bilimler Akademisi'nin durumu incelenmiş ve genel eğilim olarak TÜBA'nın bir akademi olarak sona erdirildiği kanaatine varılmıştır. Durumdan haberdar olan uluslararası akademiler, bu hükümet kararını kaygıyla karşıladıklarını ve dünyadaki bilim Akademilerinin kendilerini yöneten özerk (Self-Governing/Autonom) kurumlar olduğu gerçeğini,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine sunacaklarını bildirmişlerdir"

YENİ YASA NE GETİRİYOR


Yasayla TÜBA üyelerinin sayısı önce 300'e çıkarılıyor. Sonra toplam sayının üçte birini hükümet, üçte birini de YÖK atar deniyor. Üçte birini atama yetkisi de TÜBA'ya veriliyor. TÜBA şeref üyelerine de seçime katılma yasağı getiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com