"AKP rölanti rejimi uyguluyor"

"AKP rölanti rejimi uyguluyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP'nin ne AB konusunda ne de yeni anayasa konusunda samimi olmadığını ifade ederek, "AKP 10 yıldır Türkiye'de bir rölanti rejimi uyguluyor. İktidarda kaldığı sürece bu rejimi uygulamaya devam edecek ve Türkiye'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP'nin ne AB konusunda ne de yeni anayasa konusunda samimi olmadığını ifade ederek, "AKP 10 yıldır Türkiye'de bir rölanti rejimi uyguluyor. İktidarda kaldığı sürece bu rejimi uygulamaya devam edecek ve Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemeyecek" dedi.

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya gezisi sonrası yaptığı açıklamaların Türkiye için büyük ve ağır bir "talihsizlik" olduğunu ifade etti. Başbakan'ın "Eurozone yerine TLzone" önerisinin AKP'nin Türkiye'nin AB'ye tam üyelik çabasını, hayalini ve amacını ortadan kaldıran bir nitelik taşıdığını savunan Toprak, "Başbakan'ın ülke gündemindeki en önemli ve kritik konularda bile aklına estiği gibi, sorumsuzca, nereye varacağını düşünmeden konuştuğunu, maksadının gündem oluşturmak, değiştirmek olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Dünyada hiçbir sorumlu Başbakan gerçekliği, anlamı ve önemi olmayan böyle bir öneriyi dile getirmez. Başbakan'ın bu önerisi aslında AKP'nin ve onun yöneticilerinin AB'nin siyasal, toplumsal, kültürel, tarihsel ve ekonomik gelişimini anlamadıklarını ortaya koymaktadır. 10 yıldan bu yana AB hedefini sadece siyasi prim ve oy aracı olarak görüp kullanan Başbakan ve hükümet şimdi artık bu hedefi geri plana atmış bulunmaktadır" dedi.

-"AKP BAŞKANLIK YOLUNU AÇMAK İÇİN YENİ BİR ANAYASA İSTİYOR"-

Başbakan'ın tıpkı AB üyeliği gibi, yeni anayasa konusunda da 4 partili bir uzlaşmadan umudunu kestiğini söylediğini belirten Toprak, bu açıklamanın siyaset dilindeki karşılığının; "ben 4 partiyle yeni bir anayasa yapmak istemiyorum. Hangi partiye kendi anayasamı kabul ettirirsem onunla çıkarırım" demek olduğunu kaydetti. AKP'nin uzlaşma içinde bir anayasa değil, kime daha az taviz verip liderinin başkanlık yolunu açacaksa onunla bir anayasa yapmak istediğini öne süren Toprak şöyle devam etti:

"AKP Türkiye'nin yolunu açmak için değil, Başbakana başkanlık yolunu açmak için yeni bir anayasa istemektedir. Bunun için de bugün en çok eleştirdiği BDP'yle bile çalışabilir. AKP sadece Başbakan'a güvence sağlayacak bir anayasanın peşindedir. Bütün bu açıklamalardan ortaya çıkan sonuç şudur ki; AKP ne AB konusunda ne de yeni anayasa konusunda samimi değildir. Bu konuları siyasi oy malzemesi olarak görmektedir. Bunun için de hiçbir çalışma, gayret ve istek göstermeyecektir. AKP 10 yıldır Türkiye'de bir rölanti rejimi uyguluyor. İktidarda kaldığı sürece bu rejimi uygulamaya devam edecek ve Türkiye'nin hiçbir sorununu çözemeyecek. Biz CHP olarak Türkiye'nin AB'ye tam üye olması ve halkımızın 12 Eylül darbe anayasasından kurtulması için her türlü çabayı göstereceğiz." (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com