AKP sağlığı da satışa çıkardı!

AKP sağlığı da satışa çıkardı!
İhale ile satılan şehir hastanelerinin çoğu AKP'ye yakın şirketlere gitti.

YİD modeliyle 49 yıllığına kiralanan ve ihalesi yapılan şehir hastanelerinin sayısı 8’i buldu. Hastanelerin çoğu AKP’ye yakınlığı ile bilinen şirketlere gitti. İhale alanlar arasında Berlusconi destekçisi İtalyan firmaları bile var.

AKP Hükümeti “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı altında şehir hastanelerini yandaş şirketlere tek tek satıyor. “Yap-İşlet-Devret” modeliyle şirketlere 49 yıllığına kiralanan ve ihalesi tamamlanarak satılan hastanelerin sayısı ise şimdiden 8’i buldu.

İhale edilmeyi bekleyen birçok kamu hastanesinin ise Başbakan Erdoğan tarafından 7 Aralık’ta meclise sunulan “Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Hakkında Kanun Tasarısı” ile yasallaşması bekleniyor.

İHALE YANDAŞ KAYNIYOR

Bugüne kadar ihalesi tamamlanan Ankara, Elazığ, İstanbul, Konya, Kayseri, Yozgat ve Manisa’da yapılması planlanan Şehir Hastaneleri’nin birçoğu ise, AKP’ye yakınlığı ile bilinen şirketlere gitti.

Bu şirketler arasında Ethem Sancak’ın sahibi olduğu ve bir dönem Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da ortağı olduğu iddia edilen Medikal Park Sağlık Hizmetleri A.Ş., MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı, işadamı Ali Rıza Arslan'ın sahibi olduğu Emsaş İnşaat ve yine AKP’ye yakınlığı ile bilinen İbrahim Çeçen’in sahibi olduğu Ictaş İnşaat ve bu şirketlerin iş ortaklarının alması dikkat çekti.

İhalede bir başka dikkat çeken nokta da Erdoğan’ın yakın dostu İtalya eski Başbakanı Berlusconi’nin ülkesi İtalya başı çekiyor. Ankara, Konya, Kayseri ve Manisa’da yapılması planlanan hastane ihalelerini alan İtalya’yı ise, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Suudi Arabistanlı şirketler takip ediyor.

HASTANELER NASIL SATILDI?

Kamu özel ortaklığı (KÖO) Türkiye’de “Yap-İşlet- Devret” olarak bilinen modelle devletin bir özel şirket grubuyla sözleşme imzalamasını sağlayacak. 49 yıllığına yapılan bu sözleşmelerde devlet, ihaleyi alan şirketlere kira ödeyecek. Kısacası tesisi yapan şirket hem devletten kira alarak kâr edecek. Hem de de tıbbi ve destek hizmetleri vererek kârına kâr katacak. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com