AKP savaş istiyor

AKP savaş istiyor
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP ve DTK'nın düzenlediği Gemlik yürüyüşünün polis tarafından engellenmesini eleştirerek, 'AKP hükümeti savaşın yanında tutum alıyor' dedi

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP ve DTK’nın düzenlediği Gemlik yürüyüşünün polis tarafından engellenmesini eleştirerek, “Gemlik yürüyüşü, barışa, çözüme katkı sunmak için yapılan demokratik eylemdi. AKP hükümeti savaşın yanında tutum alıyor, safını belirlesin” dedi. Kışanak, Diyarbakır’daki eylemde polisin panzeri üzerine sürdüğünü ve ezilmekten son anda kurtulduğunu belirterek, görüntüleri bir dosya halinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunacağını söyledi.
Terörist Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesi ve Suriye’den çıkarılarak yakalanmasının yıldönümünü protesto için Gemlik’e düzenlenen yürüyüşün engellenmesi konusunda Milliyet’e konuşan Kışanak, şunları söyledi:“Hükümet tarafından bunun yasaklanması, yasaklamanın da ötesinde bütün illerde olağanüstü hal dönemini aratmayacak kadar polisiye önlemlerle engellenmesi kabul edilecek bir şey değildir. AKP artık açıkça tarafını belirlemeli ve tüm Türkiye halkına bunun hesabını vermelidir. Savaşın çatışmanın ölümün, kan dökülmesinin mi, çözümün barışın ve diyaloğun mu tarafındadır? Biz uygulamalarla savaşın yanında olduğunu görüyoruz. Başbakan’ın ‘gerekirse yeniden görüşmeler başlayabilir’ sözünün bir an önce gereğini yapmaya davet ediyoruz. .”

Meclis Başkanı kınamalı
Gemlik yürüyüşü için Diyarbakır’dan yola çıkmalarını engelleyen polisin, öldürme kastı ile üzerine panzer sürdüğünü ileri süren Kışanak, TBMM Başkanı Çiçek’e, “Milletvekiline sahip çık” diye seslendi. Kışanak, olayı şöyle anlattı:
“Yanımdaki kişi kolumdan çekmese aracın altında kalacaktım. Polis müdürlerinden aracın sürücüsü polis memurunun yaka numarasını istedim, vermediler. Ortada bir kargaşa yoktu. Yolun ortasında değil kenarında duruyordum. Eylemcileri sakinleştirirken üzerime geldi. Oradaki polis müdürü sadece ‘Onun adına özür diliyorum’ dedi. Milletvekillerini hedef alan saldırı dosyasını bir-iki gün içinde Maclis Başkanlığı’na sunacağız.”‘Hücre cezası aldı’ iddiası

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaeevi’nde 12 yıldır tutuklu bulunan Öcalan, avukatları ile 76 gündür görüşemiyor. Öcalan’la birlikte İmralı’da tutulan 5 hükümlünün avukatları ve ailelerinin görüşme isteklerine, Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından, “İmralı adasına götürecek Tuzla gemisi bozuk” bilgisi verildi. Öcalan’a, cezaevi yönetimini “tehdit ettiği” ve cezaevinden PKK’yı yönetmesi nedeniyle “hücre” cezası verildiği ileri sürüldü. Öcalan’a tecrit uygulandığı iddiaları sürerken, Başbakan Erdoğan’dan, “Öcalan avukatları ile değil ama akrabalarıyla görüşmeye devam ediyor” açıklaması geldi. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ise “6 aydır görüşemiyoruz, Erdoğan doğru söylemiyor” karşılığını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com