AKP sermayesi alkole savaş açtı

AKP sermayesi alkole savaş açtı
2 yıl önce 600 milyon lira bedelle Migros'un indirim marketi Şok 'un satın alan Murat Ülker ilk iş olarak içki reyonunu kaldırtmıştı. Şimdi de DiaSa ile el sıkışmak üzere olduğu ifade edildi.
Milliyet gazetesinden Eylem Türk'ün haberine göre; İspanyol Dia'nın yüzde 60, Sabancı Holding'in yüzde 40 hissesi bulunan indirimli marketler zinciri DiaSA'nın satışında artık finale gelindi.
 
DiaSa 400 milyon bellle AKP destekçisi Ülker'in oluyor
 
Konuya yakın üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre Yıldız Holding'in patronu Murat Ülker'in girişim sermayesi şirketi Gözde Girişim'le masada olan DiaSA'da imzalar atılıyor. Satış fiyatının ise 380-400 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor.
 
Daha önce 600 milyona Şok'u almıştı
 
Bilindiği gibi Yıldız Holding, 2 yıl önce 600 milyon lira bedelle Migros'un indirim marketi Şok'u satın almıştı. Böylece Bizim Toptan'ı da elinde bulunduran Ülker grubu bu alanda önemli bir adım atmıştı. Sonrasında açıklanan hedefler de bu kategoride hızlı büyümeyi gösteriyordu.
 
AKP sermayesi büyüdükçe büyüyor
 
Ülker'in bu alım sonrası 500'ü franchise olan bin 200'ü aşkın mağazası olan DiaSA ile birlikte mağaza sayısı 2 bin 500'e yaklaşacak. Ve böylece ucuz marketler konseptinde önemli bir pazar payına ulaşarak sektörde ikinci sıraya oturacak.
 
İspanyolların 'indirim süpermarketi' konseptiyle 1999 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Dia, 2000 yılında Sabancı grubu ile gittiği ortaklıkla mağazalarını DiaSA adıyla açmaya başlamıştı. DiaSA'nın çalışan sayısı 4000 bine yaklaşıyor.
 
AKP sermayesi kapializme iyice entegre oldu
 
Dia, gıda dağıtım sektöründe çok uluslu olarak İspanya, Portekiz, Fransa, Türkiye, Çin, Arjantin ve Brezilya olmak üzere 7 ülkede hizmet sunuyor. 2012'de brüt satışı 11.679 milyar euro'ya ve faaliyette bulunduğu ülkelerdeki mağaza sayısı 8 bine ulaştı. Temmuz 2011'den beri, Madrid Borsası'nda işlem gören DIA, İspanyol pazarının referans endeksi Ibex 35'in parçası. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com