AKP sıkışınca ortaya çıkıyor

AKP sıkışınca ortaya çıkıyor
AKP iktidarının zor duruma düştüğü anlarda yardımına koşan Hüseyin Aygün yine boş durmadı.

1 Mayıs'taki tutumundan dolayı zor duruma düşen AKP'nin imdadına yine Hüseyin Aygün koştu!

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli ilinin adının "Dersim" olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verdi.
 
Hüseyin Aygün'ün parti tüzüğüne aykırı davrandığı da ortaya çıktı. Tüzüğe göre, Aygün'ün kanun teklifini önce CHP TBMM Grubu'na vermesi gerekiyor.
 
Aygün, bunu yapmadı ve teklifi medyaya dağıttı. Böylece disiplin suçu da işlemiş oldu. Bu arada, Aygün'ün ''Dersim'' olarak adlandırılan bölgeyi, sadece Tunceli'den ibaret sandığı da ortaya çıkmış oldu. Oysa ki; ''Dersim'' (Gümüş Kapı) olarak adlandırılan bölge, Bingöl, Erzincan Elazığ ve çevresini de kapsıyor. Tarihsel metinler, Tunceli'nin eski adının Dersim değil, KALAN olduğunu gösteriyor.
 
Aygün, TBMM Başkanlığı'na sunduğu Tunceli İlinin Adının Dersim Olarak Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi’nin gerekçesinde asimilasyon tartışmalarına dikkat çekti. Teklifin gerekçesinde şöyle denildi:
 
“Osmanlılaştırma veya Türkleştirme politikaları netice olarak adları değiştirilen yerlerin ahalisinin asimile edilmesi amacına hizmet etmiştir.
 
Sözgelimi Osmanlı Devleti döneminde, Dersim'in Kızılkilise kazasının adı 1 Mart 1911 tarihinde Dersim Mutasarrıfı'nın teklifi ve Harput Valisi Mehmet Ali'nin Dahiliye Nezareti Celilesi'ne bildirmesiyle değiştirilmiş ve 'Padişah'ın torunu Nazım Efendi'nin adıyla anılması' düşüncesiyle Nazımiye yapılmıştır. 102 yıldan beri Dersim Kızılkilise 'Nazımiye' olmuştur. Bu Dersim'in Alevi kimliğini asimile ederek halkını 'Sünnileştirmeyi' amaçlayan bir değişikliktir.”
 
Tunceli ilinin adının halkın da isteğine uygun olarak "Dersim" olarak düzeltilmesinin halkta bir rahatlama yaratacağına vurgu yapılan gerekçede, “Tunceli'yi Dersim olarak değiştirerek diğer idari birimlerin de otantik adlarını iade etme sürecinin başlamasını umuyoruz” denildi. (CTK)
 
Gerçek Gündem

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com