AKP 'sosyalist'inin yeni bombası

AKP 'sosyalist'inin yeni bombası
Kılıçdaroğlu'na "etik"ten bahseden Swoboda'nın adı ihale yolsuzluğuna karıştı.
Avrupa Parlamentosu'nda Erdoğan'ı eleştirdiği için CHP lideri Kılıçdaroğlu'na etik dersi vermeye kalkışan Swoboda'nın adı bu kez Bulgaristan'daki bir ihale yolsuzluğuna karıştı.
 
Son günlerde Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokrat Grup Başkanı Avusturyalı politikacı Hannes Swododa'nın adı içinde yine eşinin ve Siemens'in adları geçen yeni bir yolsuzluk iddiasına daha karıştı. 12 Mayıs'ta yapılan Bulgaristan seçimlerinin ardından Swoboda'ya yakınlığı ile tanınan Bulgaristan Sosyalist Partisi Başkanı ve Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı Stanishev'in PES Başkanı olmak için 16 milyon Avro'luk bir devlet ihalesini 116 milyon Avro'ya Siemens'e verdiği iddia ediliyor. 
 
Bulgaristan eski İçişleri Bakanı Tzvetanov'un iddiasına göre Stanishev'in Başbakan olduğu dönemde vatandaşların kimlik kartlarıyla ilgili bir devlet ihalesi Swoboda'nın bu pozisyon için çalışan eşinin Siemens şirketine veriliyor. İddialar üzerine Stanishev bu ihalenin Siemens'e verilmesinde Başbakan olarak bir yetkisinin bulunmadığını açıklıyor. Tzvetanov'un iddialrını ise Avrupa Halkları Partisi ve Avrupa Parlamentosu'ndaki grubu da destekliyor ve peşini bırakmıyor.
 
Hatırlatmak gerekirse Stanishev'in Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı olması süreci bir önceki PES Başkanı, Danimarka eski Başbakanı Poul Nyrup Rasmussen'in ani bir şekilde sağlık gerekçesi göstererek ayrılmasının ardından sürpriz biçimde olmuştu. Bulgaristan eski Başbakanı Sergei Stanishev'in bu göreve gelmesinde Siemens kontratının etkisini bilemeyiz ama yine Swoboda ve yine eşi ve yine Siemens'in karıştığı bir siyasi skandal olması son derece dikkat çekici ve kayda değer. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com