AKP Söyledi, CHP Yaptı; 4 Bakana Ne Olacak?

AKP Söyledi, CHP Yaptı; 4 Bakana Ne Olacak?
Adı yolsuzluğa karışan 4 eski bakan için, süreç işlemeye devam ediyor.

Dün yapılan görüşmelerin ardından Meclis, 8 Nisan'a kadar tatil oldu. Dört eski bakan hakkındaki fezlekelerin sadece sunuş yazısını okuyan Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, muhalefetin suçlamalarla ilgili bilgi alma ve fezleke ekindeki dosyaları inceleme isteğini ise kabul etmedi. 

BAKANLAR, "HAKKIMIZDA SORUŞTURMA KOMİSYONU KURUN" DEDİ

Kamuoyundaki tansiyonu düşürme ve seçim sonuna kadar zaman kazanma hamlesi yapan AKP, bakanların kendileri için komisyon kurulması başvurusu yapmasını sağladı. Böylece hem 4 bakan için tek komisyon kurulması hem de eleştirilerin azalması hedefledi. 

AKP VERMEDİ, CHP VERDİ

Ancak beklenen önerge AKP tarafından verilmeyince, CHP hareket geçti.55 imza toplanarak dört bakan hakkında ayrı ayrı  4 Soruşturma Komisyonu kurulması başvurusu, gece Meclis Başkanlığı'na verildi. 

BAKANLARA NE OLACAK?

CHP'nin verdiği soruşturma önergeleri doğrultusunda 1 ay içinde komisyon kurulması gerekiyor. Komisyonun çalışma süresi ise 4 ay. Yani yaklaşık 5 aylık süre boyunca süreç devam edecek. 

Partiler, 15 kişiden oluşacak komisyon için kendilerine düşen üye sayısının 3 katı aday gösterecek. Sonra kura ile üyelerin isimleri belirlenecek. Partiler komisyonda, aldıkları oy oranında temsil edilecek.  9 AKP, 4 CHP, 1 MHP ve 1 BDP'Lİ milletvekili üye olabilecek. Sadece seçilen 15 üye, fezleke elindeki dosyaları inceleyebilecek. 

AKP, CHP'Lİ ÜYELERE İTİRAZ ETMEYE HAZIRLANIYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin , CHP'li tüm milletvekillerini yaklaşık 10 gündür yakın takibe  aldığı belirtiliyor. Bakanlar ve yolsuzluk iddiaları hakkında açıklama yapmış olan milletvekillerinin, komisyon üyesi olması halinde AKP yönetimi, itiraz edecek. Çünkü bir tür yargı sürecinin işleyeceği komisyona 'tarafsız görev yapabilecek' isimlerin seçilmesi gerektiği savunulacak. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları hakkında görüş beyan etmiş milletvekillerinin 'ihsas-ı rey' yaptığı gerekçesiyle üye olmasına karşı çıkılacak. 

Bakanlar, Soruşturma Komisyonu süreci sonunda suçsuz bulunursa, Komisyon Önergesinde yer alan suçlamalardan da aklanmış olacak. Aynı iddialarla tekrar soruşturulamayacak. Komisyon, bakanları suçlu bulursa ve rapor de Genel Kurul oylamasında kabul edilirse, ilgili bakanlara YÜCE DİVAN yolu açılacak. Muhalefet, böyle bir durumda  Rıza Zarrab ya da bakan çocukları gibi iddialara karışan diğer isimlerin de YÜCE DİVAN'da yargılanması gerekeceğini öne sürüyor. (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com