"AKP suçun tam göbeğinde"

"AKP suçun tam göbeğinde"
CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, TCK'nın 306. maddesinin Apaydın Kampı'nda yabancı asker bulundurulması durumunu yasakladığını belirterek savcıları göreve çağırdı.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, TCK'nın 306. maddesinin Apaydın Kampı'nda yabancı asker bulundurulması durumunu yasakladığını belirterek savcıları göreve çağırdı.

Batum, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına Afyonkarahisar'daki patlamaya değinerek başlayan Batum, "CHP olarak şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailelerine başsağlığı diliyoruz, hepimizin, tüm ailelerin, silahlı kuvvetlerinin, Türk milletinin başı sağ olsun. Vali bu olayın sayım sırasında meydana gelmiş bir kaza olduğunu söylemiş, kaza ise bunu bilmiyoruz göreceğiz, sayım sırasında bu boyutta koca kışlayı havaya uçuracak şekilde gece yarısı bir sayımın nasıl yapıldığı konusunda muhakkak ki aydınlanacağız. Ama şunu unutmayalım ki bütün basın ve haber ajanslarının Türkiye'nin birçok yerinde yoğun bir şekilde yabancı istihbarat ajanlarının cirit attığını söylediği bir Türkiye'de yaşıyoruz ve bunun bir zamandan beri Türkiye için çok tehlikeli bir süreç olduğunu söylemeye devam ettiğimiz bir Türkiye'de yaşıyoruz" dedi.

"Her gün artık 10 ya da 20 şehit verdiğimiz her gün yeniden inanılmaz bir acıyla sarsıldığımız bir döneme girmiş bulunuyoruz" diyen Batum, "Bunun tek sorumlusu var her yönüyle AKP iktidarıdır. Eğer bu 25 askerimiz gerçekten bir kazayla yaşamlarını yitirmişse bizde hala endişe duyuyorsak bunun da sorumlusu AKP iktidarıdır, ortaya getirmiş olduğu dönemdir. AKP iktidarı devlet nasıl idare ediliyor kesinlikle bilmiyor" diye iddia etti.

"AKP iktidarı suçun tam içinde tam göbeğinde" diyen Batum, şöyle dedi:

"Bu kifayetsiz muktedirlerden biri olan Dışişleri Bakanı açık bir şekilde diyor ki evet Apaydın Kampına askerleri aldık biz, diyor. 11 Ağustos 1941 tarihli bir kanuna dayandığını söylemektedir. Külliyen yanlış. Kanun burada önümüzde. Kesinlikle yabancı askerlerin ve Apaydın Kampındakine benzer bir uygulamanın olmasına kesinlikle izin verecek bir düzenleme değil. Sayın Başbakan bunları anlamaz bilmez, ancak bilgisizliği yaptığının Türk vatandaşlarına karşı işlenmiş açık bir suç olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır."

Türk Ceza Kanunun 306. maddesinin çok açık olduğuna işaret eden Batum, "Türk Ceza Kanununun bu maddesi iktidarın bu yöndeki hareketlerini ve Apaydın Kampında Dışişleri Bakanının ifadesiyle yabancı askerler bulundurulması durumunu kesinlikle ve ayrıntılı olarak yasaklamıştır" dedi.

SAVCILARI GÖREV ÇAĞIRDI

Savcıları göreve çağıran Batum, "Her gün 10 ya da 20 şehit veriyoruz. Bu tür tehlikeyi yaratanlar bilgisizlikten de yapsalar suçun tam göbeğinde yer alıyorlar. Bunun için Türkiye'deki tüm savcıları göreve davet ediyoruz. Bu suçu görmezden gelemezler. CHP olarak bu suçu işleyenleri takip edeceğiz. Bu suçun takipçisi olacağız gerek gensoru gerek Meclis soruşturması gerekse yapacağımız suç duyurusuyla" dedi.

Tanal da, "Türkiye'deki terör örgütünün bu aşamaya gelmesinde AKP'den aldığı güç ve kudretten kaynaklanmaktadır. Başbakan devlet büyüklüğü ile devlet adamlığı bağdaşır bir şekilde kamuoyuna hitap etmeyen bir Başbakan'ın tavrı hasmane tavır içerisine girmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcısını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının resen soruşturma başlatması lazım" diye konuştu.

Tanal, İçişleri Bakanı'nı da istifaya davet etti.  (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com