AKP Taraf'ı bitirmeye mi hazırlanıyor?

AKP Taraf'ı bitirmeye mi hazırlanıyor?
Taraf Gazetesi'nin günlerdir Mehmet Baransu imzasıyla yayınladığı MGK belgeleri, Bakanlar Kurulu'nda masaya mı yatırıldı? Taraf'tan çarpıcı iddia!
Gazetenin yayınladığı belgeler, AKP-Cemaat savaşında yeni sayfalar açtırdı. Taraf Gazetesi'nin bugünkü sürmanşetinden verdiği iddiaya göre; gazetenin yayınları Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırıldı ve "Taraf eylem planı" hazırlandı.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında  ve dershanelerin kapatılmasına ilişkin taslağın ele alındığı biliniyordu. Ancak toplantının perde arkasına dair ilginç ayrıntılar olduğu öne sürüldü. Dershanelerin kapatılması konusunda geri adım atılmaması kararlaştırılan toplantıda, kriz zamana yayılacak ve dershanelerin bir eğitim dönemi daha öğrenci almasına izin verilecek kararı çıktı.

Kurulda, Taraf ’ta yayımlanan 2004 tarihli MGK belgelerine yönelik rapor da ele alındı. Raporda, Taraf ’ın ve Mehmet Baransu’nun, belgeleri yayımlayarak 32 yasayı ihlal ettiğine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

İşte Taraf'ta Hüseyin Özay'ın kaleme aldığı haberden önemli satırbaşları:

 
“TANSİYONU DÜŞÜRELİM”
 
Dershane krizinin tüm yönleriyle ele alındığı toplantıda söz alan bakanlar, tansiyonun düşürülmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiler. Yapılan değerlendirmelerin ardından, tansiyonun düşürülmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Dershaneler taslağına son şekli verilmedi. Bir aylık gelişmelere bakılarak, taslak yeniden şekillendirilecek. Ocak ayında ise Meclis’e sunularak, seçimlerden önce kabul edilecek.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada, dershanelerin 2015’in Eylül ayına kadar faaliyetlerini sürdüreceğini açıkladı. Bu açıklama, dershanelerin iki dönem daha öğrenci alacağı şeklinde yorumlandı. Bakanlar Kurulu’nda alınan karara göre, dershaneler 2014-2015 öğretim döneminde öğrenci kabul edecekler. 2015-2016 döneminde ise yeni talebe alınmayacak. Bu süre içinde yerel ve genel seçimler yapılmış, yeni cumhurbaşkanı belirlenmiş olacak.
 
BELGELER İÇİN RAPOR
 
Taraf ’ın MGK kararları başta olmak üzere fişlemelerle ilgili yayınları hükümet cephesini harekete geçirdi. Başbakanlık, yayınları incelemeye aldı. Taraf gazetesinde yayımlanan haberler tek tek incelendi. Bunlara konu olan belgeler orijinalleri ile karşılaştırıldı ve doğrulukları teyid edildi. Hukukçular, belgelerin yayımlanması durumunda ne tür hukuki yaptırımlar uygulanacağı konusunda değerlendirme yaptı. Bunun için bütün kanunlar tek tek gözden geçirildi. MİT Yasası, MGK Kanunu ve Terörle Mücadele Yasası üzerinde tarama yapıldı. Tüm bu çalışmalar neticesinde hazırlanan raporda, Taraf ’ın söz konusu belgeleri yayımlayarak 32 kanun maddesini ihlal ettiğine yönelik değerlendirmeler yer aldı. Belgeler konusunda bir soruşturma açılması gerektiği konusunda değerlendirmeler de yapıldı. Ancak bunun hükümet ya da Başbakanlık tarafından yapılmasının “şık” olmayacağı belirtildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, konuyla ilgili “savcılarımız düşünsün” demesinde kurulda yapılan değerlendirmenin etkili olduğu öğrenildi.
 
FİŞLEMELER DE ELE ALINDI
 
Toplantıda ayrıca Taraf ’ta yayımlanan, MİT tarafından son yıllarda yapılan fişlemelerle ilgili ayrı bir değerlendirme yapıldı. MGK belgesine dayanmadığı için bu tip fişlemelerin hukuki olmadığı kanaatine varıldı. Sözkonusu fişlemelerin hükümeti hukuki açıdan zor durumda bırakacağı yönünde görüşler öne çıktı. Bakanlar Kurulu’na, 2004 MGK’sında alınan kararlar ile ilgili bir rapor da sunuldu. Başbakanlık’ın hazırladığı raporda, “Gülen’i bitirme eylem planı” olarak Taraf ’ta yer alan MGK kararının doğru olduğuna yönelik değerlendirmeler yer aldı. Bunun dışında, raporun büyük kısmında belgelerin yayımlanması ile ihlal edilen kanunlar hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi.
 
ANKARA’DA “SORUŞTURMA” DEDİKODUSU
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Taraf ’ın yayımladığı belgeler hakkında “soruşturma açılmasına” yönelik açıklamalarının yankıları dün de Ankara’da gün boyu sürdü. Ankara kulislerinde bir ara, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın konuyla ilgili soruşturma açtığına yönelik iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar üzerine bazı gazetecilerin soluğu Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda aldıkları öğrenildi. Başsavcılığın ise, “Konu bizim görev alanımızda değil” dediği bildirildi.Taraf'ın Şimdi de Taraf eylem planı başlıklı haberine buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com