AKP tarihi peşkeş çekiyor!

AKP tarihi peşkeş çekiyor!
Kurtuluş Savaşı'nda istihbarat merkezi olarak çalışan, Anadolu'ya silah sevkiyatının üssü Özbekler Tekkesi yok pahasına bir dini vakfa kiralanıyor.

Müze yapılması karşılığında merhum Ahmet Ertegün tarafından milyonlarca lira harcanılarak restore edilen, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Özbekler Tekkesi şimdi bir dini vakfa yok pahasına kiralanıyor.
 
CUMHURİYET’İN TEMELLERİ BURADA ATILMIŞTI

1752′de Buharalı Nakşibendi dervişler tarafından Ahmet Yesevi geleneğinde Üsküdar, Sultantepe’de kurulan ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya asker ve cephane göndermede gizli bir üs olarak hizmet veren, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kadar birçok ismin uğrak yerlerinden olan Özbekler Tekkesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir vakfa kiralanıyor

ATATÜRK BİLE KAPATMAMIŞTI

1925′de çıkarılan Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması hakkındaki kanun yürürlüğe girdikten sonra da bile bizzat Ulu Önder’in emriyle kapatılmayan ve müze statüsüne sokulan tekke, sonraki yıllarda ilgisizlikten adeta harabeye dönmüştü.

Dedelerinin tekkesi ile ilgili 1990′lı yıllarda devreye giren Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün, vefatından sonra defnedildiği Tekke’ye ‘müze olması karşılığında’ milyonlarca lira harcamış ve restore ettirmişti.

Restorasyon çalışmasının ardından Müdürlük ile bir de anlaşma imzalayan Ertegün tekkenin müze olarak hizmet vermesini sağlamıştı.

ANLAŞMAYA RAĞMEN

3 memur tahsis edilen Müze şimdi Vakıflar Müdürlüğü tarafından kiraya veriliyor. Hem de yok paraya. Dini bir vakfa verilmesi konusunda sözleşme hazırlanan müze eğer sözleşme onaylanırsa aylık 4-5 bin lira gibi bir ücrete vakfa devredilecek.

UZMANLAR TEPKİLİ

Ertegün’ün sağlığında cebinden milyonlarca lira harcayıp müzeyi restore ettirdiğine dikkat çeken uzmanlar duruma tepkili. Uzmanlara göre yapılan tam bir ‘peşkeş çekme’

Müzenin mevzuatlara göre Vakıflar Müdürlüğü’ne bağlı kalması gerektiğini savunan uzmanlar durumun bizzat hükümet tarafından düzeltileceği umudunda. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com