AKP tezkere uzmanı oldu!

AKP tezkere uzmanı oldu!
AKP 1 mart tezkeresinde uğradığı hüsranı yaşamamak için temkinli hareket ediyor

Erdoğan yaptığı konuşmalarda Suriye'yle ilgili sık sık kimyasal vurgusu yaparken diğer taraftanda NATO’yu askeri müdahale için ikna etmeye çalışıyor.   

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını gündemde tutan Başbakan Tayyip Erdoğan, bir yandan NATO’yu bu ülkeye müdahale için ikna etmeye çalışırken değir yandan da yeni bir  tezkere tartışması başladı. Muhalefet partileri temsilcileri, BM kararı olmadan Meclis’e tezkere getirilmesinin Türkiye’yi sıkıntıya sokacağını belirterek, “BM kararı yok. BM kararı olamadan TBMM’den tezkere izni alması Türkiye’yi sıkıntıya sokar. BM’den çıkan karar yok. Afaki olarak konuşuluyor” dediler. Muhalefet partisi yöneticilerinin tezkere ile ilgili görüşleri özetle şöyle:

BM KARARI BEKLENMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin: Ben AKP hükümetinin hukuksuz bir yaklaşım içerisine gireceğini sanmıyorum. Böyle bir müdahalenin meşru temeli BM kararıdır. Irak’ta da geçmişte böyle bir karar alınmıştı. Bu konuda alınmış herhangi bir karar yok. 1 Mart’a benzer bir durumun ortaya çıkması ise çok başka bir konu. O AKP’nin iç dengeleriyle ilgili. CHP olarak bilmemiz mümkün değil.

BARIŞ TEZKERESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: CHP savaş değil, barış tezkeresinin yanında olur. Savaş tezkeresini desteklemeyiz. Uluslararası kuruluşların son dönemde yaptığı araştırmaları hepimiz bekliyoruz. Kimyasal kullanımı insanlık suçudur. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun sonuçlarını görmeden tezkereye evet demeyiz.

İRADESİNİ KAYBETTİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Türkiye’nin milli menfaatleri doğrultusunda Suriye’nin kuzeyinde PKK-PYD oluşumuna ilişkin mevcut tezkereyi kullanmayanlar, ABD ve İsrail’in menfaati için mi tezkere getirecekler. TBMM’nin sınır ötesi harekat yapma yetkisini Türkiye’nin milli menfaatleri için kullanmayanlar şimdi hangi menfaatler için tezkereyi getirecek. TBMM’nin iradesi ortadayken ABD, İsrail istiyor diye tezkere getirme sözü verilmiş olması kapalı kapılar ardında TBMM’nin millet iradesini yok saymak demektir. Böyle bir müdahalenin Türkiye’yi bu coğrafyada daha büyük sıkıntılar getirebileceği dikkate alınmalı. AKP sanki bu konuda yine bir taşeronluk görevi üstlenmek istiyor. TBMM’de 1 Mart tezkeresi gibi bir sonuç elde etmek mümkün. Daha önce de 1 Mart konusunda kapalı kapılar ardında söz verildi. ’Hemen hallederiz’dediler.

Hüseyin Çelik (AKP Genel Başkan Yardımcısı): Suriye’ye yapılabilecek askeri müdahalede Türkiye yer alırsa yeni bir tezkereye ihtiyaç olmaz. Ekim’e kadar zaten TBMM’den alınan bir tezkere var, şu an buna ihtiyaç yok ama ihtiyaç olursa da Meclis toplanabilir.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com