AKP tezkeresinde skandal!

AKP tezkeresinde skandal!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelerde görevlendirilmesi için hükümete verilen izin 4 Ekim 2013 tarihinde sona eriyor. Sona eren tezkerenin bir yıl daha uzatılmasına dair Başbakanlık tezkeresi görüşülüyor.

4 Ekim 2013 tarihinden itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, hükümete verilen izinin bir yıl daha uzatılması için görüşülen tezkerede Suriye rejimi kimyasal silah kullanmakla suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili hazırladığı raporda; kimyasal silahı kimin kullandığına dair bir bulgu yokken, AKP’nin tezkeresinde Esad rejimini kimyasal silahı kullanmakla suçlanıyor.

TEZKEREDEKİ SKANDAL İFADELER ŞÖYLE;

“Suriye rejiminin kimyasal silah da dahil (1925 tarihli Boğucu, Zehirleyici ve Benzer Gazların ve Bakteriyolojik Araçların Savaşta Kullanımının Yasaklanmasına İlişkin Protokol) tarafından yasaklanmış silahları kullanması, başta ülkemiz olmak üzere Suriye'nin komşularına yönelik yakın ve ciddi tehdidi de azami düzeye çıkarmıştır.

Suriye'deki gelişmelerin, bu tarz silahların kullanılmasının engellenmesi ve caydırılmasının sağlanmasına yönelik tehditlerin alınmasını, ulusal güvenlik çıkarlarımız açısından zaruret arz eden seviyeye ulaşmıştır.”BM SORUMLUYU BULAMAMIŞTI

Birleşmiş Milletler'in Güvenlik Konseyi'ne geçen ay sunduğu raporda, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında düzenlenen kimyasal saldırıda sarin gazı kullanıldığına dair "ikna edici kanıtlar" olduğu belirtiliyor ancak saldırıdan muhalifler ya da Esad gibi belli bir taraf sorumlu tutulmuyordu.

ÖZGÜNDÜZ: AKP HALKI VE MİLLETVEKİLLERİNİ KANDIRIYOR

Odatv’nin konuyla ilgili görüştüğü CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, “AKP’nin BM raporunu hiçe sayarak halkı ve milletvekillerini kandırdığını” belirtti. Tezkerenin sadece Suriye’yi kapsamadığını, tüm dünyaya savaş açmanın yolunun açıldığını vurgulayan CHP Milletvekili Özgündüz; “nedendir bilinmez tezkere görüşmeleri bir öncekinin aksine açık yapılıyor” dedi.

İŞTE MECLİS’TE GÖRÜŞÜLEN O TEZKERE METNİ:

Odatv.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com